Tymczasowo na przejściu granicznym w Bezledach

2014-09-04 08:14:05(ost. akt: 2014-09-04 14:49:30)
Tak (orientacyjnie) należy się poruszać, od 3 września, po drogowym przejściu granicznym Bezldy-Bagrationowsk.

Tak (orientacyjnie) należy się poruszać, od 3 września, po drogowym przejściu granicznym Bezldy-Bagrationowsk.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski. Mapa: Google Maps

Na drogowym przejściu granicznym w Bezledach zmieniono organizację ruchu. To efekt rozpoczęcia prac budowlanych związanych z przebudową przejścia. Odprawy graniczne odbywają się teraz na tymczasowych pasach odpraw a służby graniczne pracują w kontenerowych pomieszczeniach.
Wczoraj (3 września) o godz. 10 na drogowym przejściu granicznym zmieniono organizację ruchu. Podróżni kierowani są przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na tymczasowe pasy odpraw przy których stoją tymczasowe, kontenerowe biura dla służb granicznych. Postanowiliśmy sprawdzić jak podróżni i służby graniczne radzą sobie z nową sytuacją.

Na kierunku wjazdowym do Rosji, po stronie polskiej nie było około godz. 14 żadnej kolejki. Żadnego problemu nie stanowiło też dotarcie do tymczasowych pasów odpraw. Plac budowy, czyli demontowana już wiata i dotychczas działające pasy odpraw wraz z budynkami służb granicznych są ogrodzone a kierowców w lewo kierują znaki drogowe i funkcjonariusze Straży Granicznej.

Tymczasowe pasy odpraw usytuowane są na placu między budynkami zwanymi "hangarem" i "rentgenem". Na kierunku wjazdowym możemy skorzystać z trzech pasów odpraw.

Po terenie przejścia oprowadził nas komendant placówki SG w Bezledach ppłk Mariusz Haraf. - Na kierunku powrotnym planowaliśmy początkowo również 3 pasy odpraw, ale udało nam się wygospodarować miejsce i funkcjonują tu 4 pasy odpraw - mowił.

Praca służb granicznych na tymczasowych pasach nie różni się prawie niczym od tej na "normalnych". Jest tylko znacznie mniej miejsca,bo są one znacznie węższe.

Po odprawie paszportowej na kierunku wjazdowym wjeżdżamy przez wykonaną w ogrodzeniu bramę na dawny pas wjazdowy do Rosji.

Po stronie rosyjskiej czeka nas jednak niemiła niespodzianka. Kolejka podróżnych w samochodach osobowych wracających do Polski kończy się około 300 metrów za betonowym witaczem miasta Bagrationowsk.

Podróżni narzekają obwiniając zarówn rosyjskie jak i polskie służby graniczne o to, że "nie robią". Nie sposób ustalić dlaczego kolejka jest tak długa. Niektórzy podróżni mówią, że w czasie zmieniania organizacji ruchu na przejściu nastąpił zastój w przyjmowaniu samochodów przez polskie służby graniczne. Wszystko to są jednak wiadoości zasłyszane, opatrzone zastrzeżeniami w rodzaju "podobno", "nie wiem, czy to prawda".

Czas oczekiwania na wjazd na polską stronę przejścia wyniósł 5 godzin. Około godz. 20 jesteśmy kierowani na tymczasowe pasy odpraw kierunku powrotnego. Nie ma żadnego problemu, aby tam trafić. Są znaki kierujące kierowców we wlaściwe miejsce.

Skęcamy w prawo tuż za budynkiem toalety na przejściu. Mędzy kontenerami służbę obejmuje właśnie nowa zmiana strażników granicznych i celników.

Nie ukrywają, że muszą przyzwyczaić się do nowych warunków pracy i objąć stanowiska w nowych miejscach z którymi trzeba się zapoznać. Zapoznać się muszą też z nową topografią przejścia. Potrwa to 15-20 minut. Odprawieni zostajemy o godz. 20.20. Odprawy, gdy już się rozpoczęły, prowadzone są bardzo sprawnie.

Podróżni oczekujący na odprawę żartowali sobie z ciasnoty na pasach.

- Teraz trzeba uważać na papierosy chowane pod ubraniem. Celnik może nawet przypadkowo je wyczuć, gdy będzie się pzeciskał między podrożnymi - śmiał się jeden z Rosjan.

Odprawy na tymczasowych pasach potrwają do zakończenia prac remontowych i modernizacyjnych na przejściu. Ich zakończenie i oddanie do użytku zmodernizowanego przejścia ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaŹródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kilo #1478107 | 89.229.*.* 5 wrz 2014 20:50

  Przestancie jezdzic do bandyckiego kraju, dajcie sobie na luz...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ktośka #1477443 | 77.252.*.* 5 wrz 2014 09:34

  Kolejki na granicy są .......przy szlabanie wopek rosyjski ma przykazane wpuszczać do Polski 10 samochodów...wpuszcza 8 Rosjan i 2 Polaków...więc kolejka" murowana"... Jeden pas po stronie Polski powinien być dla Rosjan.....reszta dla Polaków....wtedy by wpuszczali więcej Polaków do odprawy.....było by szybciej!!!!!!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. da da da #1477032 | 77.113.*.* 4 wrz 2014 18:52

  " Tymczasowo na przejściu granicznym w Bezledach - Bartoszyce " powiększa się bramki, by czołgi , oraz Bojowe Wozy Piechoty mogły wjechać, nie uszkadzając budek rosyjskich celników !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 4. mmm #1476855 | 83.31.*.* 4 wrz 2014 15:09

  na wjazd do Polski 8 godzin

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Stać biznesmani na pochylonych passatach #1476819 | 31.175.*.* 4 wrz 2014 14:19

  Na lukoilu nie ma kolejki na wjazd i wyjazd - w Olsztynie buahahahahaa

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5