Uwaga! Od 31 sierpnia odblaski obowiązkowe dla wszystkich!

2014-08-27 10:03:55(ost. akt: 2014-08-27 14:25:39)
Od 31 sierpnia noszenie elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się drogami po zmroku będzie obowiązkowe

Od 31 sierpnia noszenie elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się drogami po zmroku będzie obowiązkowe

Autor zdjęcia: Paweł Berkolec

Już od 31 sierpnia każdy pieszy, bez względu na wiek, poruszając się po zmroku poza obszarem zabudowanym będzie musiał używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Do tej pory obowiązek ten dotyczył jedynie dzieci do 15 roku życia. Policjanci przypominają także, że za nieprzestrzeganie nowego przepisu może grozić mandat nawet do 500 zł. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo – bądźmy widoczni na drodze!
Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadziła nowy obowiązek dla wszystkich pieszych, poruszających się po zmroku poza strefą zabudowaną. Zgodnie z przepisami, od 31 sierpnia 2014 r. właśnie taki pieszy, bez względu na wiek, jest zobligowany do używania "odblasków" w sposób, który zapewnia mu widoczność przez innych użytkowników dróg.

Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu wypadków.

Jesienią, kiedy szybko zapada zmrok i później się rozwidnia, piesi są słabiej widoczni. W wypadkach drogowych to właśnie oni giną najczęściej lub zostają ciężko ranni. W 2013 r. na polskich drogach zginęło blisko 600 pieszych.

Co przemawia za noszeniem elementów odblaskowych? Osoby, które mają na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiadają na wierzchniej odzieży "odblasków", dostrzegane są przez kierowcę z dużym opóźnieniem.

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie — zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi — zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności.

To samo dotyczy rowerzystów, którzy wyjeżdżają na drogi bez oświetlenia, a tym samym stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Kierowca widzi bowiem nieoświetlonego rowerzystę lub pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 130-150 metrów, a więc nawet 5 razy szybciej.

Mając na uwadze zbliżającą się zmianę przepisów, policjanci wspólnie z przedstawicielami samorządów już w czerwcu br. przeprowadzili spotkania z blisko 1000 uczniów z 17 szkół podstawowych, w trakcie których wręczono najmłodszym "odblaski".

Pamiętać jednak należy, że obowiązek nie dotyczy tylko dzieci, a wszystkich pieszych. Ustawodawca nie narzuca nam, jak ma wyglądać element odblaskowy. Najważniejsze, by spełniał przypisane mu zadanie — czyli zapewniał odpowiednią widoczność, gdy zapada zmrok.

Funkcjonariusze będą wciąż przypominać o nowym obowiązku, podkreślając, że "odblask", który kosztuje tak niewiele, może uratować ludzkie życie.


sierż. J. Ciszewska

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gusia #1472968 | 31.61.*.* 30 sie 2014 11:10

  Pomyłka - adres frida_12@interia.pl

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Gusia #1472967 | 31.61.*.* 30 sie 2014 11:09

  Z góry przepraszam wszystkich, że wcinam się z tematem nie na temat, ale poszukuję osoby, która mieszka w Bartoszycach i mogłaby mi pomóc, a konkretniej mojej koleżance... Chodzi o sprawdzenie pewnego adresu. Koleżanka zakupiła telefon od kogoś na pewnym portalu, przelała kasę, dostała numer nadania paczki. Niby wszystko ok, ale ten numer cały czas pokazuje strona kuriera, że jest zły, a skontaktować się ze sprzedającym nie udaje jej się... Gdyby ktoś mogł bezinteresownie pomóc, to byłoby fajnie. Proszę o kontakt na frids_12@interka.pl

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Donromanzewsi #1472028 | 37.31.*.* 28 sie 2014 21:17

  a ja żem mam odblaskowy pokrowiec tudiez etui na mojego......tak moi milusińscy odblaskowy sisior:)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Henryk Z. #1471258 | 91.196.*.* 27 sie 2014 21:36

   Kiedyś byli chłopcy radarowcy.A teraz chłopcy krawężnicowcy?.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Kamizelka odblaskowa #1470998 | 93.154.*.* 27 sie 2014 16:59

    7 zl

    odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (14)
   2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5