Jubileuszowy Spływ Papieski zakończony

2014-08-27 06:40:27 (ost. akt: 2014-08-27 06:48:38)

Autor zdjęcia: Wiesław Oziewicz

Czterdzieści załóg, piękna pogoda i piękna rzeka - X Jubileuszowy Spływ im. św. Jana Pawła II zorganizowany przez stowarzyszenie "Ożywić Łynę" we współpracy z parafią św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej przeszedł do historii.
Rankiem 23 sierpnia nic nie wskazywało na to, że pogoda podczas spływu tak wspaniale dopisze. Po prostu lało jak z cebra.

- Mimo to nikt nie pomyślał nawet o odwołaniu imprezy - mówi organizator i komandor spływu Władysław Suszko a jego małżonka Jadwiga wspominała coś o modlitwie o pogodę za wstawiennictwem patrona.

W każdym razie około dziewiątej nikt już nie pamiętał o porannych zmaganiach z pogodą. Spływ rozpoczęła msza św. koncelebrowana przez ks. Marcina Wysockiego, wikariusza parafii farnej i ks. Mariusza Grabasa, proboszcza parafii w Żydowie.

Tradycyjnie za ołtarz posłużył kajak ustawiony przy kapliczce ku czci świętego w Perkujkach. Homilię wygłosił ks. Marcin przybliżając m.in. historię spływu na Łynie, podczas którego Karol Wojtyła dowiedział się o swojej nominacji na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej.

Po błogosławieństwie armada kajaków w asyście ratowników WOPR ruszyła na rzekę. Po około godzinie spływ pojawił się na rogatkach Bartoszyc witany przez przechodniów i spacerowiczów.

Tempo spływu, mimo że stosunkowo szybkie, pozwalało cieszyć się widokami i odpoczywać na naszej pięknej rzece. Zakończenie spływu, jak zwykle "przedwczesne i niespodziewane" miało miejsce na przystani kajakowej w Szylinie Wielkiej, gdzie na uczestników czekał gorący poczęstunek, chwila oddechu przy ognisku i czas na rozmowy i komentarze w scenerii pięknego zakola Łyny.

W opinii uczestników, cele, jakie postawili przed sobą organizatorzy spływu z okazji jego X jubileuszu oraz roku kanonizacji Jana Pawła II, zostały osiągnięte. Jest to dla nas zachętą do kontynuowania tej i innych imprez kajakowych na naszej pięknej rzece.

Spływ nie byłby tak dobrze przyjęty, gdyby nie praca kilku osób absolutnie zaangażowanych w jego organizację. W pierwszym rzędzie wspomnieć należy komandora spływu kol. Władysława Suszko i jego żonę Jadwigę - sekretarza stowarzyszenia, którzy od kilku tygodni po prostu żyli tą imprezą. Wspierali ich godnie kol. Maria Milewska i kol. Tadeusz Opanowicz. Słowa podziękowania należą się również kol. Irenie Sawickiej za cenne wskazówki podczas organizacji spływu.

Rozmachu przedsięwzięciu dodali sponsorzy, którzy finansowo i organizacyjnie wsparli starania organizatorów. Trzeba tu szczególnie wymienić:
- Zygmunta Zbigniewa Pampuch - Nadleśniczego Nadleśnictwa Bartoszyce za przekazanie środków na działalność stowarzyszenia,
- Zbigniewa Waręckiego za gościnę w Szylinie Wielkiej i pomoc techniczną,
- Monikę Bogdanowicz - dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bartoszycach i p. Krzysztofa Karólewskiego dyrektora Powiatowego Zespołu Administracji Oświaty w Bartoszycach oraz kol. Bogdana Baczewskiego ze Stopek - za nieodpłatne udostępnienie sprzętu i pomoc logistyczną.
Za przybycie dziękujemy gościom honorowym tegorocznego spływu:
- Wojciechowi Prokockiemu - staroście bartoszyckiemu z zastępcą,
- Jadwidze Gut - wójtowi gminy Bartoszyce z zastępcą,
- Markowi Kierzkowskiemu - reprezentującemu burmistrza Bartoszyc.


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5