Jak przetrwać wojnę informacyjną?

2014-08-18 09:06:01(ost. akt: 2014-08-18 09:31:30)
Jak chyba każdy z Państwa z przerażeniem obserwuję to, co dzieje się na Ukrainie. Nigdy, nawet w najstraszniejszych snach, nie spodziewałem się, że nasi bracia Słowianie pogrąża się w tak krwawej wojnie. Oglądam i czytam polskie, rosyjskie i angielskojęzyczne media. Tam wojna również rozpętała się na dobre.
Atakuje nas z każdej strony. Często to samo wydarzenie przedstawiane jest przez różne media radykalnie inaczej.

Moja mama, gdy w twardym trudzie próbowała wyprowadzić mnie na ludzi, często mi powtarzała: „Nie wiesz jak się zachować? Zachowaj się przyzwoicie. Nie wiesz co powiedzieć? Powiedz prawdę”.

To takie proste, a jednak żyjemy tak szybko, tak mało mamy czasu na analizę informacji, ze łatwo nami manipulować. Co zatem warto wiedzieć podczas wojny informacyjnej?

1. Każda wojna kiedyś się skończy.

2. Każdy naród składa się z różnych ludzi. Nie wszyscy uczestniczą w wojnie, nie warto złych intencji przypisywać całemu narodowi.

3. Wiedz, że politycy (niezależnie od narodowości) prędzej czy później dogadają się. Oni nie walczą o pokój, tylko o strefy wpływów. Ty jesteś tylko jednym z miliona trybów w ich machinie.

4. Podczas wojny, jeśli będzie taka potrzeba, żeby osiągnąć cel, kłamią wszyscy zainteresowani zwycięstwem. W najlepszym wypadku nie powiedzą prawdy.

5. Jeśli wyrażasz swoje opinie, mów tylko to, co widziałeś na własne oczy.

6. Jeśli nienawidzisz ludzi, których nie znasz, to popierasz polityków, którzy dążą do wojny konwencjonalnej. W najlepszym wypadku doprowadzi to do wzrostu wydatków na zbrojenia. Najgorszego przypadku nawet nie chcę brać pod uwagę.

7. Relacje międzyludzkie są bardzo skomplikowane, nawet na poziomie rodziny czy grupy znajomych. Między państwami rzecz jest o wiele bardziej skomplikowana. Wszystko jasne i proste jest tylko dla durni.

8. Na koniec, jak śpiewał Rysiek Riedel, „Zawsze warto być człowiekiem”, bo... patrz punkt pierwszy.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Tomasz Miroński
t.mironski@gazetaolsztynska.pl

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. czytelnik #1463695 | 83.9.*.* 18 sie 2014 13:28

    w tej wojnie wszyscy popełnili błędy niestety największe rząd w Kijowie który reprezentuje interesy oligarchów i narodowców z zachodniej Ukrainy pozwolono na eskalację wojny przemocy giną niewinni ludzie stworzono sytuacje bezprecedensową która w tej chwili zasługuje juz tylko na plan pokojowy... poza tym wojna jest wtedy kiedy sie o niej mówi przykład Syria - konsekwencji e isis i kalifat iracki my jako kraj i naród przegrywamy ten konflikt bo jeśli nie siedzisz przy stole to bedzuesz daniem Jałta a teraz Berlin

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5