Idziemy na grzyby

2014-07-23 08:16:48(ost. akt: 2014-07-23 08:30:55)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Okres letnio-jesienny sprzyja aktywnemu wypoczynkowi w lesie i korzystaniu z darów natury. Zbieranie grzybów w naszym kraju jest bardzo popularne. Grzyby są chętnie spożywane ze względu na walory smakowe i zapachowe. Jednak w naszych lasach ­rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności. Aby uniknąć tragedii trzeba przestrzegać kilku zasad.
Rodzaje grzybów
Występują grzyby ­jadalne, niejadalne i trujące. Szczególnie niebezpieczne są grzyby trujące, które mogą stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. Aby uniknąć tak poważnych zagrożeń dla życia i zdrowia, należy zbierać tylko te grzyby, które dobrze znamy.

Najsmaczniejsze i najbardziej poszukiwane przez grzybiarzy są grzyby jadalne, które na spodniej części kapeluszy mają warstwę ułożonych obok siebie rureczek przypominających gąbkę. Jednak wśród tych grzybów są grzyby niejadalne powodujące zatrucia pokarmowe, ale nie występują gatunki prowadzące do śmierci konsumenta.

Zbieranie grzybów z blaszkami na spodzie kapeluszy to już umiejętność dla prawdziwych grzybiarzy, ponieważ są to grzyby w większości trujące.

Charakteryzują je blaszki o białym kolorze, nie zmieniającym się w okresie wegetacji. Należą do nich wszystkie muchomory, a wśród nich muchomor sromotnikowy, który najczęściej mylony jest z grzybami jadalnymi: gołąbkiem zielonawym (surojadką) i gąską zielonką. Natomiast muchomor jadowity i wiosenny (odmiany muchomora sromotnikowego o białych kapeluszach) bywa mylony z młodą pieczarką lub młodą czubajką kanią.

Zasady zbierania grzybów
Zbieramy grzyby tylko dobrze znane, nie zbieramy grzybów bardzo młodych, starych i przejrzałych, a także gatunków, które budzą nasze wątpliwości;
- zbieramy grzyby całe poprzez wykręcanie z podłoża, bo ułamanie trzonu lub obcięcie nożem dolnej części utrudnia rozpoznanie cech grzyba ważnych dla zdrowia ludzi;
- zbieramy grzyby do łubianek i przewiewnych koszyków, gdyż w torebkach i siatkach ulegają zaparzeniu, a wtedy grzyby jadalne mogą wytwarzać substancje trujące i szkodliwe;
- nie oceniamy grzybów nieznanych na podstawie smaku, ponieważ to może być mylące np. muchomor sromotnikowy ma smak łagodny. Podobnie nieprawdziwe są przesądy o ciemnieniu srebrnej łyżki i cebuli, po włożeniu do potraw z trujących grzybów.

Przyrządzenie i spożywanie grzybów
Zebrane grzyby należy przyrządzić lub przetworzyć w ciągu 24 godzin. Potrawy z grzybów powinno spożywać się świeże, bezpośrednio po przyrządzeniu. Nie wskazane jest przetrzymywanie ich w lodówce, ponieważ szybko ulegają zepsuciu, wydzielając przy tym szkodliwe substancje. Przyrządzone z grzybów potrawy są ciężkostrawne i dlatego nie wolno podawać ich dzieciom i ludziom w podeszłym wieku oraz osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego.

Dolegliwości
W przypadku wystąpienia bólu głowy, brzucha, nudności i biegunki po spożyciu grzybów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Resztki niespożytej potrawy, kał, wymiociny zawierające resztki zjedzonych grzybów powinno się zabezpieczyć i przekazać do badań diagnostycznych w celu określenia gatunku grzyba, który spowodował zatrucie.

Katarzyna Kowalik
PSSE Bartoszyce

Muchomor czerwony. Tego grzyba akurat rudno pomylić z innymi, jadalnymi.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5