Długa kolejka chętnych do francuskich winnic

2014-07-16 10:40:35(ost. akt: 2014-07-16 12:01:09)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Około pół tysiąca mieszkańców powiatu wyjedzie w tym roku do Francji do pracy przy zbiorach winogron. Chętnych było kilka razy więcej. Niektórzy stali pod domem usług w Bartoszycach, gdzie prowadzono rekrutację, nawet kilkanaście godzin. — Pierwszeństwo do wyjazdu mają osoby bezrobotne, a także ci, którzy już się w tej pracy sprawdzili — mówi kobieta organizująca "nabór".
W kolejce spotykamy mieszkańców wszystkich gmin naszego powiatu. To osoby młode i emeryci, kobiety i mężczyźni. Jedną z nich jest pani Ilona z Dzikowa Iławeckiego. Na winogrona do Francji chce pojechać już po raz czwarty. Chwali pracę, zarobki i warunki na miejscu.

— Zarobki zależą od obfitości winogron, ale w ciągu dwóch tygodni można zarobić około dwóch tysięcy złotych — mówi kobieta. — Warunki bytowe są bardzo dobre. Pracownicy mają do dyspozycji pokoje w hotelach, małżeństwa mieszkają razem. Pracuje się przez 8 godzin. Do pracy jeździ się transportem właścicieli winnic — opowiada pani Ilona, a naszej rozmowie przysłuchują się osoby stojące w pobliżu.
Wiele osób w kolejce zdecydowały się na podjęcie pracy we Francji po raz pierwszy. Mają obawy, czy nie zostaną oszukani. Te wątpliwości rozwiewa jednak pani Ilona, która szybko zaczyna uchodzić za ekspertkę.

— Znajomość języka francuskiego nie jest wymagana. Na miejscu są tłumacze i z ich pomocy można skorzystać zarówno w hotelu, jak i na terenie winnic. Nic się nie płaci przed wyjazdem. Transport na miejsce jest zapewniany przez organizatora. Dojazd trwa dwa dni. Z wypłaty potrącają potem koszty ubezpieczenia, ale to niewielkie pieniądze — odpowiada na moje i kolejkowiczów pytania.

Więcej o długiej kolejce do pracy we Francji już jutro w "Gazecie Olsztyńskiej" oraz w najbliższym, piątkowym wydaniu "Gońca Bartoszyckiego".

Zapraszamy.


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ola #1460216 | 46.171.*.* 13 sie 2014 13:10

  Każdy jest Panem swojego losu. Większość potrafi tylko narzekać i czekać w kolejce, a nie wziąć sprawy w swoje ręce! Dużo ludzi czeka, aż im się poda prace na tacy i to za odpowiednią sumę, a często są to osoby niewykształcone, bez doświadczenia i zawodu, które pół życia przesiedziały na państwowym garnuszku. I jeszcze wypominania, kto ile zarabia. Zazdrość zżera! Trzeba było pracować na swój sukces. A co do tych, którzy mi tu zaraz wypomną, że mają mgr przed nazwiskiem i pracy nie mają - trzeba było rozsądnie wybierać studia, albo w ogóle ich się nie podejmować! Ukończenie pedagogiki, czy resocjalizacji nic nie daje, bo takich "specjalistów" na rynku jest pełno.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. mgr! #1442866 | 2.150.*.* 20 lip 2014 00:30

  może będzie lepiej jak uczelnie otworzą i studentów przybędzie!!!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Smok Wawelski #1442632 | 83.9.*.* 19 lip 2014 16:18

  Ja też piszę się na francuski ale tylko u dzieweic ;-))

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Bezrobotny #1441637 | 188.146.*.* 18 lip 2014 09:51

  Kto to organizowal urzad pracy nie bo ci ze starostwa zajmuja sie biznesem spolecznie odpowiedzialnym kleska panie po starosto !!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. jak #1441344 | 195.136.*.* 17 lip 2014 21:39

  a do kiedy te zapisy

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (18)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5