Jeszcze jeden kamień milowy leży w Bartoszycach

2014-07-09 11:49:34(ost. akt: 2014-07-09 15:18:51)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Bartoszyce staną się chyba prawdziwym zagłębiem zabytkowych kamieni milowych. Po sygnale od naszego Czytelnika znaleźliśmy kolejny, zabytkowy obelisk, który stał kiedyś 9 mil pruskich od obecnego Kaliningradu. Jego obecny posiadacz podobno uratował go przed pocięciem przez kamieniarza.
Nasze publikacje dotyczące znalezienia zabytkowych kamieni milowych wykonanych przed 1873 rokiem a stojących kiedyś przy drogach Prus Wschodnich i wskazujących odległości od miast ówczesnej prowincji sprawiły, że otrzymaliśmy kolejny sygnał o takim obiekcie.

Nasz Czytelnik przesłał nam dwa zdjęcia wykonane na terenie jednego z warsztatów samochodowych w Bartoszycach. Z korespondencji z Czytelnikiem wynika, że posiadacz kamienia, jednocześnie właściciel warsztatu, zobaczył go w jednym z bartoszyckich zakładów kamieniarskich, gdzie miał być on pocięty na granitowe elementy nagrobków.

Informacje sprawdziliśmy. Rzeczywiście, na terenie wskazanego nam warsztatu leży kamień milowy z wyrytym napisem "9 Meilen bis Königsberg". Z jego posiadaczem nie udało nam się porozmawiać. Na terenie nieogrodzonej posesji nikogo bowiem nie zastaliśmy. Granitowy obelisk leży na podwórzu na pewno od dłuższego czasu, bo częściowo zapadł się w glebę.

Dawna mila pruska to w przybliżeniu 7,5 kilometra. Ten konkretny kamień milowy stał zatem w odległości 67,5 km. od obecnego Kaliningradu.

Także tym znaleziskiem zainteresowali się policjanci z KPP w Bartoszycach.
Na posesji bartoszyckiej komendy policji będą wkrótce cztery kamienie milowe. W naszej redakcji pojawił się pomysł, by pozostały one w Bartoszycach. O opinię zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

"Kamienie stanowią depozyt policji w Bartoszycach do zakończenia śledztwa w ich sprawie. Do momentu złożenia wniosku w sprawie zagospodarowania obiektów przez ich właścicieli, nasz urząd nie może wypowiadać się odnośnie ich wyeksponowania. Wojewódzki Konserwator Zabytków udzieli pełnych informacji w tym zakresie po szczegółowym przeanalizowania wszystkich żądań stron" napisał nam Piotr Skrago, rzecznik prasowy WUOZ w Olsztynie.

— Jesteśmy jak najbardziej za tym, aby te kamienie pozostały w Bartoszycach — powiedziała z kolei wiceburmistrz Bartoszyc Aneta Mazur. — Musimy jednak przejrzeć procedurę prawną, która umożliwi nam przyjęcie pod opiekę tych zabytków. To nie my jesteśmy tu stroną decyzyjną i wiele do powiedzenia będzie miał wojewódzki konserwator zabytków. Jeśli będzie to możliwe, kamienie staną w centrum miasta, w okolicach Bramy Lidzbarskiej lub przy którejś ławeczce, które przygotowujemy właśnie do rewitalizacji. Chciałabym, aby te zabytki były dostępne, a nie ukryte gdzieś w niedostępnym miejscu.


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aaa #1438298 | 91.196.*.* 14 lip 2014 09:57

  Przez lata nikt nie interesował się tymi kamieniami, jak remontowali drogi to wszystko szło na straty, pewnie gdyby nie ci ludzie te kamienie dawno byłyby pocięte i potłuczone. Nie podoba mi się to, że teraz traktuje się ich jak przestępców. Dzięki nim przetrwało trochę historii.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Bardzo dobrze #1435249 | 88.156.*.* 10 lip 2014 06:55

   że nie łańcuchem jak ostatnio, a pasem ;) Fajnie, że odnajdują się. Czy jest wiedza ile było i gdzie były postawione?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. czytelnik #1435002 | 89.228.*.* 9 lip 2014 18:47

    pewnie trzeba będzie zapłacić za przywłaszczenie Pruskich kamieni milowych od czasu zakończenia istnienia Państwa Pruskiego ,ale będzie kasy do zawłaszczenia?!!!!!!!!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5