Światowy Dzień Zdrowia 2014. Choroby przenoszone przez wektory.

2014-03-20 12:06:31(ost. akt: 2014-03-20 12:41:23)
Rumień wędrujący, jeden z objawów boreliozy.

Rumień wędrujący, jeden z objawów boreliozy.

Autor zdjęcia: Wikipedia

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bartoszycach prowadzi działania profilaktyczne związane z chorobami przenoszonymi przez wektory. Naszego regionu dotyczą zwłaszcza borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. Akcja profilaktyczna prowadzona jest w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, który przypada 7 kwietnia, ale już dziś można uzyskać informacje o tych chorobach.
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który wymaga szczególnej uwagi. Obchody Światowego Dnia Zdrowia stwarzają możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi.

Tegoroczne święto dotyczy tematu: „Choroby przenoszonych przez wektory”. Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem transportują groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka.

Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest malaria, która w 2010 roku pochłonęła 660 tys. ofiar. W ostatnim czasie znacznie wzrosło rozpowszechnienie gorączki denga, a zachorowalność na nią wzrosło w ciągu ostatnich 50 lat aż 30-krotnie. Innych choroby przenoszonych przez wektory to między innymi: Gorączka Zachodniego Nilu, chikungunyę, czy też nam bliższe - odkleszczowe zapalenie mózgu i borelioza.

Na choroby odkleszczowe szczególnie narażeni są mieszkańcy naszego regionu. Zapadalność na boreliozę jest 2-krotnie wyższa niż średnia krajowa.

Od 10% do 70% kleszczy jest zakażonych bakterią krętką wywołującą boreliozę. Krętki przenoszone są na człowieka przez trzy postaci kleszcza: larwę, nimfę i postać dorosłą.

Podczas żerowania na skórze żywiciela kleszcz wprowadza do jego organizmu krętki i inne czynniki chorobotwórcze, a sam pochłania krew, limfę i tkanki. Borelioza jest chorobą przewlekłą, wieloukładową charakteryzującą się występowaniem objawów: skórnych, stawowych, kardiologicznych i neurologicznych. Stąd trudność zdiagnozowania pacjenta i właściwego leczenia.

Charakterystycznym objawem zakażenia boreliozą jest rumień wędrujący, jednak występuje on tylko u 30% do 50% zakażonych. Inne objawy jak: dolegliwości mięśniowo - stawowe, bóle głowy, gorączka występują rzadko. Dopiero w przewlekłym stadium zakażenia bakterią krętką boreliozy ujawniają się zmiany neurologiczne, reumatologiczne czy narządowe.

Boreliozę leczy się terapią antybiotykową, a jedyną profilaktyką jest świadomość człowieka o zagrożeniu jakim są kleszcze, gdyż brak jest szczepionki chroniącej przed chorobą.

Podczas działań profilaktycznych w ramach obchodów „Światowego Dnia Zdrowia 2014 r.” chcemy zwrócić uwagę:

- rodzinom mieszkające na obszarach najbardziej zagrożonych, aby miały wiedzę jak należy się chronić przed tymi chorobami;

- władzom odpowiedzialne za zdrowie, aby pomagały ludziom w ochronie przed tymi zagrożeniami;

- podróżnym i turystom, aby mieli świadomość, kiedy istnieje konieczność ochrony i jakie środki profilaktyczne należy podjąć.

Każdy, kto jest zainteresowany tą problematyką może po prostu przyjść do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bartoszycach i porozmawiać o zagrożeniach z wykwalifikowanymi pracownikami. W naszej siedzibie można otrzymać ulotkę z wyczerpującymi informacjami o tych chorobach. Organizujemy też cykl spotkań w określonych środowiskach, które poświęcone będą chorobom przenoszonym przez wektory.

Katarzyna Kowalik
PSSE Bartoszyce

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją :
">kliknij tutaj

Już jutro nowe wydanie naszego tygodnika.
Same ciekawe informacje!Źródło: Artykuł internauty

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5