Policja: Spędź pierwszy dzień wiosny wesoło, ale bezpiecznie

2014-03-20 11:06:27(ost. akt: 2014-03-20 13:46:17)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KPP Nidzica

Pierwszy dzień wiosny, wśród młodzieży znany bardziej jako „dzień wagarowicza”, już jutro. W tym dniu uczniowie będą brali udział w uroczystościach zorganizowanych w szkołach. Ci, którzy postanowią urozmaicić sobie ten dzień wagarami, muszą liczyć się z tym, że zostaną wylegitymowani przez policjantów lub funkcjonariuszy innych służb, a o ich zachowaniu zostaną powiadomieni rodzice i inne instytucje.
Wagary - wyrażenie pochodzi od łacińskiego vagari, które oznacza błąkać się. Słowo to jest odzwierciedleniem sytuacji, jaka ma miejsce rokrocznie 21 marca. Tego dnia obchodzony jest pierwszy dzień wiosny, który wśród uczniów stał się nieformalnym świętem – dniem wagarowicza. By zwalczać plagę ucieczek z lekcji, szkoły organizują imprezy lub wyjścia do parków, skwerów, by tam uczcić nadejście wiosny, np. topiąc Marzannę.

Ci, którzy wybiorą inną formę żegnania zimy, muszą liczyć się z konsekwencjami. W najbliższy piątek policjanci i funkcjonariusze innych służb będą zwracać szczególną uwagę na dzieci i młodzież, która zamiast w szkołach, będzie świętować poza nią. Wzorem lat ubiegłych, funkcjonariusze będą sprawdzać te miejsca, w których mogą przebywać potencjalni wagarowicze. Zdarza się, że na takich grupowych ucieczkach młodzi ludzie sięgają po alkohol, papierosy, czasem po narkotyki. Bywają sytuacje, że pod wpływem używek, zupełnie nie kontrolując swojego zachowania, robią rzeczy, które mogą wpłynąć na ich przyszłe życie. Założenie policyjnej kartoteki na pewno nie jest dobrym krokiem w dorosłość.

Co może grozić nieletnim?
Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich, wagary, picie alkoholu, używanie środków odurzających są przejawami demoralizacji i podlegają rozpatrzeniu przez sąd rodzinny i nieletnich i to on decyduje o zastosowaniu ewentualnych środków wychowawczych.

Alkohol
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości precyzuje, kto może pić, a zarazem kupować alkohol, w jakich miejscach zakazana jest jego „degustacja” i jakie grożą konsekwencje w razie złamania przepisów.

Pierwszego dnia wiosny wielu młodych ludzi będzie próbowało kupić alkohol. Dlatego ważne jest, by sprzedawcy prosili o okazywanie dokumentów tożsamości, w których zawarte są dane potwierdzające pełnoletność. Jednocześnie przestrzegamy, że sprzedawanie alkoholu osobom niepełnoletnim jest przestępstwem. Oprócz konsekwencji prawnych, które grożą w takiej sytuacji sprzedawcom, sklep może stracić koncesję.

Należy pamiętać, że ani szkoła, ani policja nie uchronią młodych ludzi przed zagrożeniami bez pomocy rodziców. Dlatego ważne jest, aby rodzice rozmawiali ze swoimi dziećmi, przestrzegli je zarówno przed konsekwencjami prawnymi zażywania wszelkich używek, ale przede wszystkim uprzedzali o wpływie, jakie niesie ich używanie, na zdrowie. Zachęcajmy swoje dzieci do udziału w zorganizowanych imprezach w szkole. Alkohol i narkotyki nie są przepustką do dobrej zabawy.

Dzień Wagarowicza w policyjnych statystykach
Ile pracy mają funkcjonariusze w pierwszym dniu wiosny, pokazują statystyki. W ubiegłym roku do działań prewencyjnych w tym dniu skierowano 382 policjantów oraz 44 funkcjonariuszy innych służb. Wylegitymowanych zostało 269 uczniów. Niestety wśród tej grupy 12 nastolatków sięgnęło po alkohol (8 chłopców), 18 zapaliło papierosa (6 chłopców), a 2 uczniów znajdowało się pod wpływem środków odurzających. 7 osób tego dnia dopuściło się czynów karalnych.

Materiał prasowy
KWP w Olsztynie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.


Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją :
">kliknij tutaj

Już jutro nowe wydanie naszego tygodnika.
Same ciekawe informacje!


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jacek #1355721 | 89.71.*.* 21 mar 2014 23:20

  państwo policyjne zatrzymywana jest CALA mlodziez bo sa podejrzani o nie pojscie do szkoly? smiech na sali, kolejna brawurowa akcja policji

  odpowiedz na ten komentarz

 2. xxx #1354529 | 95.160.*.* 20 mar 2014 15:10

  gadajcie se ;D zapomniał wół jak cielęciem był !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. z #1354366 | 79.191.*.* 20 mar 2014 12:07

   hmmm a jakież to szanowne straszne" inne instytucje" zostaną powiadomione o tych" niechlubnych"jak sądze, czynach naszej młodzieży?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5