Wkrótce święta, zadbajmy o bezpieczeństwo

2013-12-20 10:58:21(ost. akt: 2013-12-20 11:08:28)
Lepiej zdjąć nogę z gazu, dojechać na miejsce kilka minut później, ale bezpiecznie

Lepiej zdjąć nogę z gazu, dojechać na miejsce kilka minut później, ale bezpiecznie

Autor zdjęcia: Policja

Boże Narodzenie to dla policjantów okres wzmożonej pracy i troski o bezpieczeństwo. Zadbajmy wspólnie, by ten czas nie został zakłócony przez przykre niespodzianki.
By wspólnie z rodziną spędzić miłe chwile przy wigilijnym stole, wcześniej pójdziemy robić zakupy — to naturalne. Pamiętajmy jednak, że im bliżej świąt, tym gorączka zakupów wzrasta, a wraz z nią wzrasta liczba klientów.

Dlatego wszędzie tam, gdzie jest duże skupisko ludzi, w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej, trzeba zachować szczególną ostrożność. Naszą nieuwagę mogą wykorzystać kieszonkowcy.

W tłumie trudno będzie nam dostrzec, że jesteśmy obserwowani, a to właśnie okazja czyni złodzieja. On wykorzysta nasz pośpiech i rozkojarzenie.

Nie trzymajmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy uwagę na nasz bagaż, nie pozostawiajmy go bez opieki. Policjanci apelują, aby kobiety trzymały torebki z dokumentami pod ręką, co uniemożliwi jej wyrwanie.

Wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod PIN. Korzystajmy z bankomatów, które stoją w dobrze oświetlonym miejscu, nie na uboczu. Jeśli wybieramy większą gotówkę warto, by towarzyszyła nam zaufana osoba.

Pilnujmy naszych pociech, które często towarzyszą nam podczas zakupów. Wcześniej porozmawiajmy z nimi, jak mają się zachować, gdy się zgubią. Ustalmy, by w takim przypadku poszły do punktu informacyjnego, zgłosiły się do pracownika sklepu, czy ochrony.

Uwrażliwiajmy nasze dzieci, by nie wychodziły ze sklepu z osobami obcymi nawet wtedy, gdy się zgubią. Oferowana pomoc może okazać się przykrym doświadczeniem. Pamiętajmy, by dziecko znało swoje imię i nazwisko.

Opłatek to nieodzowny element świątecznej tradycji. Kiedyś rozdawany przez księży, dziś przynoszony do domów przez różne osoby.

Zachowajmy szczególną ostrożność podczas wizyty tych osób. Nie wpuszczajmy ich do mieszkania pod pozorem chęci porozmawiania. Poprośmy o zaczekanie przed drzwiami, jeśli musimy poszukać pieniędzy. Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Jeśli wybieramy się do rodziny, pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Złodzieje nie świętują. Przede wszystkim nie zapomnijmy zamknąć drzwi. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy wskazówek złodziejom: korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia.

Pamiętajmy, aby zakręcić kurki z gazem, wodą, dokładnie zamknąć okna. Jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkania i reagowali, w razie gdy zauważyliby coś niepokojącego.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, najlepiej zabierzmy je ze sobą.

Wielu z nas długi czas spędzi w aucie. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach. Przed podróżą każdy kierowca powinien sprawdzić płyny w samochodzie: poziom oleju, płynu hamulcowego czy w układzie chłodniczym. Dobrze jest pojechać na stację diagnostyczną, by sprawdzić stan techniczny.

Pamiętajmy — nasze bezpieczeństwo na drodze nie jest uzależnione tylko zdrowym rozsądkiem i stosowaniem się do przepisów ruchu drogowego. Na to wpływa również sprawność auta.

Każdy kierowca powinien pamiętać, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, dzieci powinny być przewożone w fotelikach.

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Pamiętajmy, że droga to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, dojechać na miejsce kilka minut później, ale bezpiecznie.

Dbając o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych, apelujemy o zachowanie rozwagi i rozsądku. W przypadku niepokojących sytuacji nie wahajmy się zgłosić problemu policjantom bezpośrednio lub telefonicznie pod nr tel. 997 i 112.

KWP Olsztyn

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jawor #1967350 | 89.73.*.* 3 kwi 2016 10:16

    No trzeba przestepcom utrudnic zadanie jak tylko sie da. Jesli chodzi o zabezpieczenie mieszkania to dobrze jest wyposazyc dom w drzwi i okna antywłamaniowe, no i np. w fotopulapkę. Ja kupiłam jedna w Alfatroniku (GSMKAM-631) i raz uratowała mnie przed kradzieza, dostałam alert na komórkę, zdązyłam wrócic do domu i spłoszyc włamywaczy.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5