Festyn Ludowy w Asunach

2019-09-01 19:03:55(ost. akt: 2019-09-01 19:45:22)

Autor zdjęcia: Andrzej

W sobotę 31 sierpnia w Asunach odbył się XX Ukraiński Festyn Ludowy – Narodni Huliannia . Był on poświęcony 28. rocznicy ogłoszenia niepodległości Ukrainy.
W imieniu organizatorów, przewodniczący Olsztyńskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce Stefan Migus, przywitał wszystkich przybyłych, a w szczególności zaproszonych gości. Wśród nich obecni byli m. in.: wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz, członek zarządu województwa Jolanta Piotrowska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mirosław Bobrowski, wójt Gminy Barciany Marta Kamińska, radni, przedstawiciele służb mundurowych oraz greckokatolickie duchowieństwo. Stefan Migus wręczył również wieloletnim organizatorom i wolontariuszom podziękowania. Oficjalnego otwarcia festynu, w języku ukraińskim, dokonała gospodarz gminy Marta Kamińska.

W swoim przemówieniu Miron Sycz wyraził wdzięczność władzom samorządowym za pomoc i wsparcie w organizowaniu ukraińskich imprez.

- W naszym regionie współistnieją kultury - polska, niemiecka oraz ukraińska. To nas wzbogaca, uczy tolerancji, szacunku i zrozumienia. Dzięki temu nasz region jest piękny i wyjątkowy – podkreśliła z kolei Jolanta Piotrowska.

Natomiast Mirosław Bobrowski życzył wszystkim uczestnikom zabawy pełnej wrażeń.
W tym roku na asuńskiej scenie wystąpił zespół ,,Wodohraj” z Bartoszyc. Pojawili się również artyści z Ukrainy - grupa ,,Akord” Mykoły Hnatiuka wraz z solistką Tetianą Szerszeń z Łucka. Festyn zakończył się tradycyjnie zabawą taneczną.

Jego organizatorami byli: Ośrodek Kultury Ukraińskiej w Asunach, którego kierownikiem jest Alina Kaczmar, Asuńsko-Mołtańskie Koło ZUwP z przewodniczącą Anną Służałą, Olsztyński Oddział ZUwP oraz GOK w Barcianach. Przedsięwzięcie odbyło się dzięki finansowemu wsparciu ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy Barciany, lokalnych firm i osób prywatnych.

Andrzej Sydor


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: UA

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5