Sztorm Ciaran/ 1,2 mln gospodarstw domowych bez prądu we Francji, chaos komunikacyjny w Wielkiej Brytanii i Holandii

2023-11-02 10:26:49(ost. akt: 2023-11-02 10:27:31)

Autor zdjęcia: pixabay

Około 1,2 mln gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu we Francji po przejściu sztormu Ciaran, któremu towarzyszyły porywy wiatru przekraczające 170 km/h – podał w czwartek dostawca energii Enedis. W Wielkiej Brytanii i Holandii sztorm wywołał chaos w transporcie.
Ciaran „spowodował liczne uszkodzenia publicznej sieci dystrybucji energii w północno-zachodniej części kraju” – poinformował Enedis. W samej Bretanii 780 tys. gospodarstw domowych jest pozbawionych prądu.

W czwartek rano w departamencie la Manche nadal obowiązywał czerwony alert, natomiast w 25 departamentach alert pomarańczowy. Ostrzeżono, że fale w Zatoce Biskajskiej mogą sięgać 14 m.

Brytyjski serwis meteorologiczny wydał ostrzeżenie przed „zagrożeniem dla życia” w Anglii i Walii, czyli drugi najwyższy poziom alertu - poinformował dziennik "Independent". Mieszkańcom zalecono, by nie przebywali na wybrzeżu z powodu „bardzo niebezpiecznych warunków”.

W Wielkiej Brytanii zostało odwołanych wiele lotów, połączeń promowych i kolejowych. Oczekuje się, że wiele połączeń będzie odwołanych lub opóźnionych do soboty.

W Irlandii Północnej do środy rano obowiązywało żółte ostrzeżenie przed deszczem i doszło już do podtopień.

Z powodu zbliżającej się do Holandii burzy Ciaran setki lotów na stołecznym lotnisku Schiphol w Amsterdamie zostało odwołanych, informuje rzecznik portu. Linia lotnicza KLM informuje o odwołaniu wszystkich połączeń z Schiphol od wczesnego popołudnia do odwołania. Jak podają media, spodziewane są także opóźnienia w kursowaniu pociągów w zachodniej części kraju. (PAP)