Letni wypoczynek dzieci z Ukrainy na Warmii i Mazurach [ZDJĘCIA]

2023-08-21 19:30:07(ost. akt: 2023-08-21 16:58:54)

Autor zdjęcia: Gmina Wydminy

Dobiegł końca letni wypoczynek dwóch grup dzieci i młodzieży z partnerskiego obwodu rówieńskiego, z którym województwo warmińsko-mazurskie współpracuje od 20 lat.
1 sierpnia do miejscowości Siemiany w gminie Iława na 8-dniowe wakacje przyjechała 40-osobowa grupa dzieci i młodzieży wraz z opiekunkami z gminy Wołodymerecka.

Z kolei 6 sierpnia na malowniczych terenach gminy Wydminy na Mazurach wypoczynek rozpoczęła grupa 40 dzieci i młodzieży z opiekunkami z gmin Klewań i Dereźno. Grupa młodych ludzi spędziła tam 10-dniowe wakacje.

Fot. Gmina Wydminy

Dzieci do ośrodków przyjechały ze swoimi nauczycielkami, na miejscu miały zapewnioną opiekę medyczną, jak również wsparcie psychologiczne. Są to dzieci, których rodzice lub rodzic walczą/y na wojnie. Kilkoro z nich nie ma kontaktu ze swoimi ojcami już od ponad roku.

Fot. Gmina Wydminy

Każdy dzień był dla dzieci bardzo intensywny i wypełniony atrakcjami. Obie gminy zapewniły dzieciom dużo niezapomnianych wrażeń. Był wyjazd na basen, kąpiel w jeziorze, jazda konna, zawody wędkarskie, spływ kajakowy oraz animacje, wspólne gry i zabawy. Zorganizowana została wycieczka do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, wyjazd do aquaparku w Mikołajkach i do labiryntu galaktycznego.

Dzieci zwiedziły Ełk, gdzie miały możliwość przejażdżki kolejką wąskotorową. Był spacer po Giżycku oraz rejs statkiem po jeziorze. Dzieci zwiedziły najpiękniejsze, jak również najbardziej atrakcyjne miejsca i zabytki na Warmii i Mazurach. Zarówno gminy Wydminy, jak i Iława bardzo się postarały, aby pobyt dzieci z Ukrainy był wyjątkowo atrakcyjny.

Fot. Gmina Wydminy

Dzieci przebywające w jednej, jak i drugiej gminie były bardzo zadowolone z pobytu, mogły choć na chwilę odskoczyć od wojennej traumy i poczuć beztroskie chwile, bez strachu o kolejny dzień.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego na organizację letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z obwodu rówieńskiego przyznał dla dwóch gmin łącznie 270 tys. zł dotacji celowych.

Fot. Gmina Wydminy