Potencjał miodów w profilaktyce chorób cywilizacyjnych

2023-08-12 14:00:00(ost. akt: 2023-08-11 14:47:51)

Autor zdjęcia: Pixabay

Potencjał miodów do zapobiegania m.in. nadciśnieniu tętniczemu, otyłości i chorób neurologicznych - zbadają naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie w ramach projektu finansowanego z NCBiR.
— Miody są bogate w wiele składników o prozdrowotnym działaniu, co zostało już opisane w publikacjach naukowych — mówi dr Małgorzata Starowicz, kierownik Zakładu Chemii i Biodynamiki Żywności IRZiBŻ PAN w Olsztynie. — My podjęliśmy się sprawdzenia potencjału miodu w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Zweryfikujemy, czy miody - wzbogacone o celowane dodatki antyoksydantów pochodzenia naturalnego - mają potencjał do zapobiegania m.in. nadciśnieniu tętniczemu, otyłości czy chorób neurologicznych takich jak np. Alzheimer.

Polska jest największym producentem miodu w Europie, a jego produkcja jest istotnym elementem krajowej gospodarki.

W ocenie dr Małgorzaty Starowicz, warto monitorować i udoskonalać techniki analityczne do oznaczania poziomu związków bioaktywnych, czyli taki które mogą wpływać na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, ponieważ wysokie zanieczyszczenie środowiska, stosowanie środków ochrony roślin czy zmiany klimatyczne (np. susze) negatywnie wpływają na ilość produkowanego przez pszczoły miodu oraz na jego jakość.

— Najczęściej spożywanymi rodzajami miodów są wielokwiatowy, lipowy i gryczany — wskazuje naukowczyni. — Wszystkie miody są zdrowe, jednak we wcześniejszych naszych badaniach wykazaliśmy, że to ten ostatni, miód gryczany, jest najbogatszym źródłem związków polifenolowych spośród podstawowych gatunków miodów i to on wykazuje najwyższą aktywność przeciwutleniającą.

A czym się kierować kupując miód?

— Często konsumenci kierują się krystalizacją miodu uważając to za walor negatywny, jednak jest to proces naturalny — mówi badaczka. — Warto pamiętać, że każdy miód jest specyficzny pod tym względem np. miód akacjowy może pozostać płynny nawet przez kilkanaście miesięcy, w przeciwieństwie do miodu rzepakowego, który krystalizuje bardzo szybko, bo proces krystalizacji zaczyna się już po 1-2 tygodniach. Z kolei miód wrzosowy krystalizuje przybierając postać "galaretkowatą".

Przypomina też, że najlepiej kupować miód z prosto z pasieki albo od lokalnych producentów.