Tak mieszkał Wielki Astronom. Wystawa „Prywatny świat Mikołaja Kopernika” już dostępna dla zwiedzających Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

2023-08-02 16:12:26(ost. akt: 2023-08-02 16:16:11)
Wieżę Kopernika można zwiedzać codziennie w godzinach 9.30-12.30 i 13.00-17.00

Wieżę Kopernika można zwiedzać codziennie w godzinach 9.30-12.30 i 13.00-17.00

Autor zdjęcia: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Stało się! To już oficjalnie! Po wielu latach ponownie udostępniliśmy dla zwiedzających Wieżę Kopernika wraz z nową ekspozycją! — przekazuje Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Wystawę „Prywatny świat Mikołaja Kopernika” można oglądać na trzech poziomach Wieży.
Jak przekazuje Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, wystawa „Prywatny świat Mikołaja Kopernika” ukazuje, jak mogło wyglądać życie wielkiego astronoma na przełomie epoki średniowiecza i renesansu.

— Wnętrze wystawy wypełniliśmy oryginalnymi przedmiotami z czasów Kopernika oraz ich rekonstrukcjami i kopiami. Na pierwszym poziomie znajduje się: rekonstrukcja średniowiecznej kuchni, na drugim: sypialni, a na trzecim (w gabinecie) — przywita Państwa sam Mikołaj Kopernik, który lekko przygarbiony oddaje się swojej pracy — informują pracownicy Muzeum.

I dodają: — Do samej Wieży można wejść dużymi dębowymi schodami, na ich drugiej kondygnacji czeka na Państwa cudowny widok na Zalew Wiślany — z perspektywy szczytu muru okalającego Wzgórze Katedralne.

— Wieża została zakupiona przez Mikołaja Kopernika tuż po jego po przybyciu do Fromborka. Uczony nie prowadził z niej obserwacji nieba, ale ze względów na obronne walory urządził w niej izbę do zamieszkania i bezpiecznego przechowywania najcenniejszych przedmiotów, księgozbioru i rękopisów. Główny dom należący do Kopernika, kanonia, znajdował się poza murami warowni, a w Wieży przebywał w czasach zagrożeń. Wieża, nazywana od XVII wieku Wieżą Kopernika, w latach 1912 – 1945 mieściła pierwszą izbę pamięci poświęconą astronomowi. Po uszkodzeniach dokonanych przez wojska sowieckie w roku 1945, jej zostało gruntownie przebudowane i dostosowane do celów muzealnych — przypominają pracownicy Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

— To nie ostatnie nasze słowo! W zanadrzu mamy jeszcze kilka niespodzianek związanych z Rokiem Mikołaja Kopernika — zapowiadają.

Wieżę Kopernika można zwiedzać codziennie w godzinach 9.30-12.30 i 13.00-17.00.