Gryźliny w niedziele odlecą. Już 9 lipca odbędzie się X Rodzinny Piknik Lotniczy „Pod Niebem Kopernika”.

2023-07-08 07:39:40(ost. akt: 2023-07-07 16:51:31)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Wielkimi krokami zbliża się impreza, która jest prawdziwą gratka dla miłośników podniebnych akrobacji. Już 9 lipca odbędzie się piknik lotniczy na lotnisku w Gryźlinach. Znamy pierwszych wirtuozów lotów.
Miłośnicy lotnictwa – i nie tylko oni – już powinni rezerwować czas wolny na 9 lipca. Wtedy to bowiem na lądowisku w Gryźlinach pod Olsztynem odbędzie IX Rodzinny Piknik Lotniczy „Pod Niebem Kopernika”.

Zeszłoroczny piknik lotniczy, organizowany w Gryźlinach po przerwie związanej z pandemią koronawirusa, pokazał, że zarówno mieszkańcy regionu, jak i turyści spragnieni są tego typu atrakcji. Rodzinny piknik lotniczy zgromadził wtedy na podolsztyńskim lądowisku ponad 12 tysięcy osób.

— To był i frekwencyjny, i medialny sukces. Już następnego dnia po zakończeniu zeszłorocznego pikniku przystąpiliśmy do organizacji kolejnego, tegorocznego — mówił Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda.

W tym roku impreza odbędzie się w niedzielę 9 lipca. Zapowiada się niezwykle ciekawie. Mają być pokazy akrobacji lotniczych wykonywanych przez mistrzów świata, najlepszych polskich akrobatów, zespołów i formacji akrobacyjnych, statków powietrznych Wojska Polskiego, zabytków, sportowych i wielu, wielu innych. Szczegóły będą podawane na bieżąco.

— Piknik będzie dedykowany Mikołajowi Kopernika, stąd jego nazwa: „Pod Niebem Kopernika”, w związku z włączeniem się powiatu olsztyńskiego i gminy Stawiguda w obchody Roku Mikołaja Kopernika — mówił Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Odbyło się już pierwsze spotkanie organizacyjne, właśnie m.in. z udziałem zarówno przedstawicieli tych samorządów, jak i służb, które zaangażują się w organizację wydarzenia. Omawiano m.in. dobór lotniczych gwiazd imprezy, poprawienie organizacji ruchu, dojazdów i parkingów, atrakcje pozalotnicze, jak gastronomia, kramy, strefa zabaw dla dzieci czy udział wojska w wydarzeniu.
Znamy już pierwsze atrakcje. Dzięki współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie podczas pikniku na warmińskim niebie dwa razy pojawi się znany i lubiany samolot gaśniczy „Dromader”, który oczywiście zrzuci z góry „bombę wodną”. Na co dzień samoloty te czuwają nad bezpieczeństwem lasów Warmii i Mazur oraz są wykorzystywane do gaszenia pożarów lasów.

„Efik”, czyli Zlin 528F – samolot szkolno-akrobacyjny oraz sportowo-treningowy Zlin 142 – to dwa samoloty, których ciekawe możliwości będzie można zobaczyć podczas imprezy. Te czeskie konstrukcje przez lata sprawdzały się zarówno w szkoleniu podstawowym, jak i w nauce akrobacji. Oba samoloty pokażą się na niebie po dwa razy.

W Gryźlinach wystartuje z pokazem także zabytkowy North American Harvard z okresu II wojny światowej pilotowany przez kapitana Jacka Mainka. Ten jednosilnikowy, dwumiejscowy samolot treningowy był używany przez USAAF, US Navy, RAF i siły powietrzne innych krajów Wspólnoty Brytyjskiej w czasie II wojny światowej.

Tego pokazu nie wolno przegapić. Gościem IX Rodzinnego Pikniku Lotniczego „Pod Niebem Kopernika” będzie bowiem legenda polskiego sportu lotniczego Jerzy Makula, siedmiokrotny indywidualny mistrz świata w akrobacji szybowcowej, czterokrotny srebrny medalista, ośmiokrotny drużynowy mistrz świata, trzykrotny indywidualny mistrz Europy, a także czternastokrotny mistrz Polski. Aktualny prezes Aeroklubu Polskiego przyleci i zaprezentuje się w powietrzu oraz na ziemi ciekawym samolotem Carbon Cub, który ma chyba najkrótszy start i lądowanie wśród samolotów. Kapitan lotnictwa cywilnego i mistrz świata Jerzy Makula za swoje osiągnięcia oraz działalność na rzecz popularyzacji sportów lotniczych został uhonorowany Medalem Stulecia FAI oraz Złotym Medalem Aeroklubu Polskiego. Karierę sportową zakończył podczas The World Games 2017 we Wrocławiu.

Były prezydent przyleci Jakiem-50


Następnymi gwiazdami, które zaprezentują lot synchroniczny z kolorowymi dymami, będzie formacja akrobacyjna Presidential Team ANBO z Litwy. Na Warmię przylecą w trzyosobowym składzie na trzy głośne samoloty Jak-50. Ich pokazy to przedstawienie pełnej synchronizacji i precyzji w lataniu. Formację tworzą trzej doświadczeni piloci, a każdy z nich ma grubo ponad 2 tysiące godzin nalotu. Jednym z członków zespołu jest Rolandas Paksas, były prezydent Litwy. ANBO brali udział w wielu imprezach lotniczych m.in. w Chinach, na Łotwie, Litwie i w Polsce. Mają na koncie również widowiskowe niskie przeloty pod mostami w Wilnie, Druskiennikach czy Kownie.

Nie ma Pikniku Lotniczego w Gryźlinach bez Jurgisa Kairysa, jednego z najwybitniejszych pilotów akrobacyjnych świata. To będzie siódma wizyta Jurgisa w Gryźlinach. Litewski mistrz to nasz wielki przyjaciel, który pokochał gryźlińską publiczność. Mistrz świata w akrobacjach, autor wielu figur i manewrów oraz wyczynów kaskaderskich, jak słynny przelot w locie odwróconym pod mostem w Kownie (między mostem a lustrem wody było 7 metrów).

To tylko część lotniczych atrakcji, które zaplanowano na 9 lipca w Gryźlinach. Nie zabraknie także tych naziemnych. Zaprezentują się także miejscowi „terytorialsi”. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec” jest jedną z dwudziestu brygad Wojsk Obrony Terytorialnej, których formowanie rozpoczęło się w styczniu 2017 roku. Wojska te prowadzą działania w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Uczestnicy pikniku będą mieli okazja porozmawiać z „terytorialsami” i poznać walory służby w WOT, a także zobaczyć sprzęt, którym na co dzień dysponują.

Nie zabraknie też zawodowych żołnierzy.


Ponownie na Rodzinnym Pikniku Lotniczym w Gryźlinach będziemy gościć Wojskowe Centrum Rekrutacji z Olsztyna. WCR Olsztyn tradycyjnie będzie promował „Zawód Żołnierz” – służba u jednego z najbardziej konkurencyjnych pracodawców na rynku.

Na podolsztyńskim lotnisku będzie także okazja, by odwiedzić… las. „Las w szkatułce” to projekt edukacyjny leśników z Nadleśnictwa Olsztynek. Jest to mobilna wystawa, której tematem przewodnim jest „Poznaj las i pracę leśnika”. Wystawa składa się z kilku paneli tematycznych przedstawiających fazy wzrostu lasu – od nasionka po dojrzały las oraz pracę leśnika, którą wykonuje na co dzień. Ekspozycja ma uniwersalny charakter i jest dostosowana do różnych grup wiekowych odbiorców. „Las w szkatułce” stawia na interaktywność i naukę przez zabawę. Ekspozycja zawiera gry i zabawy dla dzieci, animacje i kiosk multimedialny.


W weekendowym (7-9 lipca) wydaniu Gazety Olsztyńskiej m.in.

Czy powinniśmy się bać Kalingraderów?
Po rozwiązaniu zbuntowanych oddziałów Grupy Wagnera wielu z nich znalazło azyl na Białorusi. Być może są też w obwodzie królewieckim, co rodzi obawy o bezpieczeństwo naszego regionu. Pytamy o to naszych parlamentarzystów.

Banki: duże zainteresowanie klientów „Bezpiecznym kredytem”
Banki, które od poniedziałku oferują „Bezpieczny kredyt”, informują, że cieszy się on dużym zainteresowaniem klientów. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przekazał, że umowy w zakresie nowego kredytu ze wsparciem państwa podpisało z nim sześć banków.

W Olsztynie rozpoczęło działanie Okno Życia przy ulicy Kromera 5.Olsztyn ma nowe Okno Życia
Przez ostatnie 14 lat działało okno na ulicy Wyszyńskiego przy parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka. Teraz zastąpiło je okno, które zostało uroczyście otwarte przy ulicy Kromera 5 w budynku, w którym mieści się Stacjonarne Hospicjum Caritas dla Dzieci.

Jak kupić e-wydanie? Wystarczy kliknąć w zdjęcie jedynki poniżej, lub wejść na kupgazete.pl