Trwają przygotowania do sezonu letniego w Olsztynie. W mieście jest 5,2 tys. miejsc noclegowych

2023-05-31 17:30:11(ost. akt: 2023-06-01 10:49:28)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, tym samym czas letnich wyjazdów. Stolica Warmii i Mazur jest gotowa do przyjęcia jeszcze większej liczby turystów, niż w minionych latach. Liczba zgłoszonych i zarejestrowanych miejsc noclegowych w Olsztynie wynosi 5,2 tys.
Środowa (31 maja) sesja rady miasta Olsztyna poświęcona jest przygotowaniom miasta do sezonu turystycznego. Dyrektor wydziału promocji i turystyki olsztyńskiego ratusza Krzysztof Otoliński poinformował radnych, że nadchodzący sezon letni zapowiada się dobrze.

— Maj był udany, czerwiec też się tak zapowiada, zobaczymy co będzie z lipcem i sierpniem, ponieważ branża hotelowa zgłasza, że goście dzwoniąc pytają, czy w pobliżu hotelu są tanie sklepy spożywcze — przyznał Otoliński wyjaśniając, że to sugeruje, że goście będą oszczędzać.

Obecnie w Olsztynie zgłoszonych i zarejestrowanych jest 5,2 tys. miejsc noclegowych. Liczba ta, jak podkreślał Otoliński, od lat systematycznie rośnie. Obecnie w Olsztynie budowane są trzy nowe hotele i wydano pozwolenie na budowę kolejnego hotelu.

Według danych statystycznych przedstawionych przez Otolińskiego rocznie w Olsztynie jest od 450 do 500 tys. turystów, którzy przeciętnie wydają dobowo 350 zł.

Otoliński przyznał na sesji rady miasta, że duże nadzieje na wzrost liczby turystów olsztyński ratusz upatruje w planowanym na jesień uruchomieniu sali widowiskowo-sportowej Urania (trwa jej gruntowna przebudowa) oraz planowanej budowie centrum rozrywki w Olsztynku.

W woj. warmińsko-mazurskim, według danych GUS, najwięcej turystów odwiedza powiat mrągowski, a w nim - Mikołajki.

Jak powiedział Otoliński "Chcieliśmy podjąć się liczenia ilość turystów poprzez logowanie w telefonach (podobnie jak robi to Gdańsk), ale uważam, że dane te nie byłyby wiarygodne. Dane GUS-u i dane z jednostek kultury są dla nas przewodnie."

— W ciągu najbliższych 4 lat chciałabym dobić 10 tys miejsc noclegowych. Jesteśmy miastem wojewódzkim z olbrzymim potencjałem — podsumował dyrektor wydziału promocji i turystyki olsztyńskiego ratusza.

W najbliższych miesiącach mieszkańcy oraz goście Olsztyna będą mogli wziąć udział w szeregu wydarzeń. To propozycje dla wielu pokoleń, z których będą mogli skorzystać zarówno najmłodsi, jak i najstarsi.

— Zachęcamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez miejskie instytucje kultury — mówi dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna, Gabriela Konarzewska. — Tradycyjnie już bardzo bogatą propozycję wypracował Miejski Ośrodek Kultury. Atrakcji nie zabraknie w BWA Galerii Sztuki, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

Wśród największych wydarzeń, które się odbędą to m.in. Olsztyn Green Festiwal, Orlen Bech Tour w siatkówce plażowej, Ukiel Olsztyn Półmaraton czy też Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Poza tym będzie można wziąć udział w koncertach grup Vader, Lady Pank, Marii Peszek, Letnim Uniwersytecie im. Ambrożego Kleksa, Międzynarodowych Dniach Folkloru Warmia, Olsztyńskim Festiwalu Teatrów Ulicznych.

Tradycyjnie jednym z chętniej odwiedzanych miejsc jest Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel. Rocznie z atrakcji wokół największego olsztyńskiego akwenu korzysta kilkaset tys. osób.

— Wraz z oficjalnym początkiem wakacji planujemy otwarcie kąpieliska nad jez. Skanda, dwóch kąpielisk oraz wodnego placu zabaw nad Ukielem, które będą funkcjonować do 3 września — informuje dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie, Jerzy Litwiński. — W tegorocznym sezonie zabezpieczyliśmy także urządzenia do pływania dla osób niepełnosprawnych oraz przygotowaliśmy plażę premium wyposażoną w leżaki i parasole.

Odwiedzający CRS Ukiel w sezonie letnim 2023 roku będą mogły korzystać m.in. z rowerów turystycznych, nartorolek, łyżworolek, czy zestawów gier w badminton, boule, mini golfa, krykiet. Natomiast w wypożyczalni sprzętu pływającego dostępne są kajaki, rowery wodne, kanu, łodzie wiosłowe, deski z żaglem, deski sup, kitesurfing i łodzie żaglowe.

GO/PAP/UM