Lasy Państwowe składają zawiadomienie do prokuratury w sprawie słów Janiny Ochojskiej

2023-03-12 13:18:20(ost. akt: 2023-03-12 13:26:08)

Autor zdjęcia: Ralf Lotys (Sicherlich)/https://commons.wikimedia.org/wiki/

- Okryła się hańbą i za to odpowie. Składamy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Janinę Ochojską za pomówienie leśników, jakoby potajemnie zakopywali ciała uchodźców w masowych grobach przy granicy z Białorusią - napisał rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski.
Rzecznik zareagował na słowa europosłanki Janiny Ochojskiej (PO), która w piątek na antenie TOK FM mówiła o sytuacji migrantów na granicy polsko-białoruskiej sugerując, że polscy leśnicy usuwali ciała zmarłych imigrantów.

Powołała się na dane Grupy Granica, wedle których po polskiej i białoruskiej stronie granicy życie straciło łącznie 37 osób. "Myślę, że ofiar tej granicy jest o wiele więcej. One są albo w jakimś zbiorowym grobie, bo nie zdziwiłabym się, gdyby w czasie kiedy był zamknięty dostęp do granicy, po prostu pozbierano ciała, żeby nie było tych dowodów. W tej chwili mówi się o prawie 300 osobach, które zaginęły" - stwierdziła europosłanka.

Zasugerowała też, że to polscy leśnicy byli odpowiedzialni za uprzątnięcie ciał. "Dlaczego tak sądzę? Był taki moment, kiedy powołano leśników z całego kraju. Po co? Przecież nie po to, żeby pomogli puszczy w trudnym momencie. Ale po coś ich zwołano" - powiedziała.

Jej wypowiedź skomentował w piątek wieczorem rzecznik PiS Rafał Bochenek. "Dzisiaj w obliczu braku argumentów i pomysłu, jak wygrać wybory, PO wybrała drogę kłamstwa i hejtu. Ubolewam, że tą drogą podąża również pani europoseł Janina Ochojska, która kolejny raz uderza w wizerunek Polski na arenie międzynarodowej, szerząc nieprawdę" - przekazał PAP polityk. "My chcemy sporu na merytoryczne argumenty, może być nawet bitwa, ale na programy, propozycje dla obywateli" - dodał.


Z kolei Zbigniew Ziobro polecił prokuraturze wszcząć postępowanie karne w sprawie słów Janiny Ochojskiej.
-Janina Ochojska rzuca oszczerstwa na polskich leśników, że chowali ciała uchodźców w masowych grobach. Poleciłem prokuraturze wszcząć postępowanie karne - napisał w niedzielę na Twitterze.

Od grudnia 2021 r. do czerwca 2022 r. w związku z presją migracyjną na terenie przy granicy z Białorusią obowiązywał zakaz przebywania, który obejmował 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego; wyłączeni z niego byli są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Od września do grudnia 2021 r. na tym samym terenie obowiązywał stan wyjątkowy.

Od początku marca tego roku Straż Graniczna odnotowała ok. 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W lutym było to ok. 1,5 tys. prób, w styczniu ponad 1,4 tys.

Obecnie w Podlaskiem obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Kończy się budowa na granicy polsko-białoruskiej zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem - zbudowanej w ubiegłym roku na 186 km granicy - zapory stalowej o wysokości 5,5 m.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ ok/

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3108917 12 mar 2023 13:48

    Tak bezczelnych pomówień nie usłyszeliśmy nawet ze strony propagandowych asów Putina czy Łukaszenki. Opowiadanie o zbiorowych grobach wykopanych przez polskie służby świadczy o potężnych zmianach w mózgu tej europosłanki wywołanych zapewne nienawiścią do obecnie rządzących... Ale robienie wystawy oskarżającej władze polskie broniące całą Europę przed hybrydowym atakiem Łukaszenki, o zabijanie uchodźców musi spotkać się ze stosowną reakcją niesłusznie posądzanych. Brak potępienia takich antypolskich działań ze strony Koalicji Obywatelskiej, której członkinią jest posłanka Ochojska, będzie jasnym dowodem na antypolską postawę całego tego ugrupowania.

    Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz