Dlaczego olsztyńskie cheerleaderki z Soltare nie poprosiły ratusz o pieniądze?

2023-03-02 17:30:24(ost. akt: 2023-03-03 15:12:37)

Autor zdjęcia: Soltare

Wracamy do tematu. Olsztyńskie cheerleaderki zbierają pieniądze na mistrzostwa świata w USA. Czy miasto im pomoże? Ratusz: "Soltare nie zgłosiło się po dotację". Dlaczego? Znamy odpowiedź.
Cheerleaderki, żeby móc wystartować w mistrzostwach świata 17 kwietnia, potrzebują 150 tys. zł. Same nie są w stanie wyłożyć takich pieniędzy na udział. Ale ciężko pracują i robią wszystko, że móc wystartować. Założyły zbiórkę na portalu zrzutka.pl licząc, że uda im się uzbierać niezbędna kwotę.

Zeszłoroczny wyjazd również wisiał na włosku. Problemem też były pieniądze. Wówczas zbiórka pomogła. Ale zanim zebrały potrzebną sumę, prosiły m.in. prezydenta Olsztyna o pomoc w wysokości 10 tys. zł. Zawodniczki dostały 5 tys. zł.

Czy w tym roku jest taka możliwość?


— Co roku o tej samej porze, pod koniec grudnia, organizujemy otwarte konkursy ofert, w ramach których przyznajemy środki finansowe klubom sportowym na kolejny rok. W ubiegłym roku grupa Soltare przeszła całą procedurę — zgłosiła się do konkursu, otrzymała wsparcie finansowe, a następnie wszystko rozliczyła. A zatem klub ma już przećwiczone wszystkie formalności związane z sięganiem po te środki — opowiada Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza. — Niestety w tym roku Soltare nie zgłosiło się po dotację. Nabór wniosków trwał 21 dni i minął 12 stycznia.

Co na to Soltare?


— Wiemy, jakie dotacje i konkursy są ogłaszane i na co możemy pozyskać środki z ratusza. Jednak nasz wyjazd na mistrzostwa świata nie wpisuje się w tematykę ogłaszanych konkursów — odpowiada Patrycja Wieczorek, trenerka Soltare. — Mając tego świadomość, nie wzięłyśmy w nich udziału.

Co na to ratusz?


— Z zaskoczeniem przeczytaliśmy w "Gazecie Olsztyńskiej" informację, w której trenerka Soltare stwierdziła, że wyjazd olsztyńskich cheerleaderek na mistrzostwa świata nie wpisuje się w tematykę ogłaszanych konkursów. Zasady konkursów nie zmieniły się od ubiegłego roku, kiedy to dziewczyny skorzystały z dofinansowania. Z przyznanej dotacji m.in. w całości została pokryta opłata startowa za udział w mistrzostwach. Tak mogło być również w tym roku. Niestety stowarzyszenie nie skorzystało z tej możliwości i nie złożyło oferty — odpowiada Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza. — Przypomnę, że Stowarzyszenie Tańca Sportowego Soltare w 2022 roku złożyło ofertę i podpisało umowę z Miastem Olsztyn na realizację zadania publicznego w otwartym konkursie ,,Organizacja aktywności sportowej dzieci i młodzieży, osób dorosłych osób niepełnosprawnych". Oferta, którą złożyły przedstawicielki została nazwana: "Przygotowanie olsztyńskich zawodniczek Soltare do Mistrzostw Świata Cheerleaders w Stanach Zjednoczonych w 2022 r.”. Z otrzymanej dotacji pokryte zostały koszty związane z przygotowaniem 8 zawodniczek oraz ich wyjazdem na Mistrzostwa Świata w Cheerlidengu. Tak jak wspomniałam wcześniej — ta dotacja pozwoliła w szczególności na pokrycie wszystkich kosztów opłaty startowej. Dokładnie taki sam konkurs ,,Organizacja aktywności sportowej dzieci i młodzieży, osób dorosłych, osób niepełnosprawnych w 2023 rok” został ogłoszony również pod koniec ubiegłego roku. Termin składania ofert upłynął w dniu 12 stycznia 2023 roku. Stowarzyszenie Soltare nie złożyło oferty.

I dodaje: — Nasze miasto w miarę posiadanych środków podejmuje szereg działań mających na celu wsparcie rozwoju sportowców zrzeszonych w olsztyńskich klubach, między innymi poprzez udzielanie klubom dotacji w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań z zakresu sportu. Jedynie z tych środków możemy wspomóc sportowców w pokryciu wydatków związanych ze startami w zawodach, czy ze szkoleniem sportowym zawodników.