Jak idą prace na stacji kolejowej Olsztyn Główny?

2023-02-01 18:30:20(ost. akt: 2023-02-01 18:48:38)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podróżni na stacji Olsztyn Główny z dnia na dzień mogą obserwować kolejne postępy prac. Obecnie powstaje nowy peron, który zapewni większy komfort obsługi pasażerów. Montowane są także pierwsze zabytkowe elementy historycznej wiaty. Dodatkowo w ostatnim czasie nowy budynek dworca zyskał fundamenty.
Kolejny punkt w planie przebudowy został wykonany. Dworzec Główny uzyskał nowe fundamenty, które już zauważać mogą pierwsi mieszkańcy i podróżujący. To pierwsze kroki ku wybudowaniu nowoczesnego budynku przy stacji. Nowy dworzec ma być nowoczesny, funkcjonalny. Zostanie wzniesiony na planie trapezu, z przeszkloną fasadą. Budynek będzie składał się z trzech kondygnacji — jednej podziemnej i dwóch nadziemnych, a w najwyższym punkcie będzie miał 12 m wysokości. Budynek wyglądem będzie przypominać origami lub żagiel, co jest nawiązaniem do charakteru Warmii i Mazur.

Co istotne, na dworzec, jak też na perony będzie można dostać się też od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej, bo powstaje nowe przejście podziemne o długości 140 metrów, o 100 metrów dłuższe niż dotychczasowe. Będzie szersze oraz wyższe. Obok dworca zaplanowany jest parking na 52 miejsca postojowe i 1500 metrów kwadratowych terenów zielonych.


Ponadto, obecnie trwają również prace nad montażem pierwszych elementów zabytkowych wiat. Na stalowych filarach odbudowana będzie drewniana wiata, która ochroni podróżujących przed słońcem i deszczem.


Na stacji zamontowano już ok. 15 km nowych torów, 6 tys. metrów sieci trakcyjnej i 8 tys. metrów okablowania systemu sterowania ruchem kolejowym.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. warta 400 mln złotych realizowana jest ze współudziałem środków unijnych.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jirko #3108317 1 lut 2023 19:30

    A nie można zrobić więcej miejsc parkingowych zamiast tych terenów zielonych? Przy dworcu kolejowym w 160-tysięcznym mieście 52 miejsca parkingowe. No brawo!

    Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz