Zaawansowane prace nad kluczową inwestycją dla Olsztyna. Przy ulicy Bublewicza powstaje nowoczesna ekociepłownia

2023-01-28 11:25:04(ost. akt: 2023-02-08 20:34:10)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ekociepłownia to jedna ze strategicznych inwestycji Olsztyna. Dzięki nowoczesnemu systemowi przetwarzania odpadów tylko 36 proc. energii stolicy Warmii i Mazur będzie pochodzić ze spalania węgla. Obecnie to aż 98 proc. Na jakim etapie są prace?
Realizowana inwestycja jest jednym z największych zadań, najbardziej kosztownych oraz o fundamentalnym znaczeniu dla funkcjonowania miasta oraz komfortu mieszkańców.

Jeszcze niedawno w 98 proc. miejskiej energii powstawało w wyniku spalania węgla. Niedługo jednak będzie to zaledwie 36 proc., a to wszystko za sprawą ekociepłowni przy ul. Bublewicza w Olsztynie.

— Realizacja tej inwestycji pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców — mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — Nowa elektrociepłownia będąca źródłem o najwyższych standardach środowiskowych pozwoli na znaczące ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych do powietrza przez dotychczasowe ciepłownie opalane węglem.

Fot. Zbigniew Woźniak

Rozpoczęte zadanie jest kluczowe nie tylko dla stolicy Warmii i Mazur oraz jej mieszkańców, ale też całego regionu. To — poza dostawami ciepła — domknięcie systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

— W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z dofinansowaniem unijnym, ciepłownię zbuduje oraz przez kolejnych 25 lat będzie eksploatować spółka Dobra Energia dla Olsztyna — przypomina prezydent Piotr Grzymowicz.— Przyjęcie takiego modelu pozwala na przeniesienie całkowitego ryzyka budowy nowego źródła oraz zarządzania nim i finansowania na partnera prywatnego.

Prace przy budowie spalarni i ekociepłownii ruszyły wiosną 2020 roku. Mają być zakończone w terminie 36 miesięcy. Dobra Energia po uruchomieniu ma dać 50 nowych miejsc pracy.

Na placu przy ul. Bublewicza 6 w Olsztynie toczą się zaawansowane prace. Na jakim są etapie i jak obecnie wygląda ekociepłownia? Sprawdził to nasz fotoreporter.