Ceny gazu zostaną zamrożone. Rząd przygotował rozwiązania "niosące ulgę w czasie putinflacji"

2022-11-26 14:05:51(ost. akt: 2022-11-26 14:19:03)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Rząd przyjął projekt ustawy, która zamraża ceny gazu w 2023 roku na poziomie z 2022 roku. Części gospodarstw domowych przysługiwać ma dodatkowo refundacja poniesionych kosztów podatku VAT.
W 2023 roku. taryfy na gaz dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone na poziomie z 2022 rok. Do końca grudnia utrzymana zostanie zerowa stawka VAT dotycząca paliwa gazowego.

W przyszłym roku wprowadzona zostanie maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh oraz zamrożona zostanie wysokość stawek opłat dystrybucyjnych. Cena gazu ziemnego w obecnie obowiązujących taryfach wynosi ok. 200 zł/MWh. Jej utrzymanie w 2023 roku zagwarantuje, że wzrost kosztów gazu dla odbiorców nie przekroczy cen tegorocznych.

Ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach, podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

Zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich, bez względu na próg dochodowy. Jednocześnie te osoby, które uzyskują dochód nie większy niż 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego, mogą liczyć na zwrot VAT zapłaconego przy zakupie gazu.

— Wiem, że wiele rodzin ogrzewających swoje domy gazem obawia się nadchodzących miesięcy. Mój rząd przygotował rozwiązania niosące ulgę w czasie putinflacji — skomentował w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki, dołaczając wideo, na którym mówi o podjętej przez rząd decyzji.


Z początkiem 2023 roku zerowa stawka VAT przestanie obowiązywać. Stawka VAT na gaz obniżona została od 1 stycznia 2022 rok. z 23 proc. na 8 proc., natomiast od 1 lutego 2022 roku. do końca 2022 roku na 0 proc. W 2023 roku zamrożona zostanie też wysokość opłat dystrybucyjnych za gaz.