Poniemieckie schrony zostały wyremontowane. Staną się kryjówkami dla nietoperzy
2022-10-23 15:31:37(ost. akt: 2022-10-21 15:57:52)
Kilkadziesiąt miejsc zimowania dla hibernujących nietoperzy przygotowali pracownicy Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. W tym celu wyremontowano stare piwniczki i poniemieckie schrony z czasów II wojny światowej.
Na terenie Puszczy Rominckiej i w jej okolicach przeprowadzono kompleksowy remont 36 obiektów, adaptując je na miejsca hibernacji nietoperzy. Są to głównie przedwojenne piwniczki i ziemianki pozostałe po nieistniejących już gospodarstwach.
— Przed wojną Puszcza Romincka zajmowała znacznie mniejszy obszar niż obecnie. Las wszedł na miejsca, gdzie kiedyś były wsie. Domy zostały zniszczone, ale piwniczki zachowały się w różnym stanie — wyjaśnił dyrektor Parku Jaromir Krajewski.
Prace remontowe polegały na wymianie lub wstawieniu drzwi, okryw piwnicznych okienek i innych niezbędnych naprawach. Aby zapewnić nietoperzom dogodne kryjówki, w których będą mogły spędzić zimę, na stropie i ścianach umieszczono cegły dziurawki i deski.
Na potrzeby nietoperzy przystosowano też pięć schronów przeciwlotniczych pozostałych po dawnej kwaterze głównej dowódcy Luftwaffe Hermanna Goeringa w lesie Kumiecie koło Gołdapi.
Park już od 20 lat zajmuje się czynną ochroną nietoperzy. Systematycznie przystosowuje różne obiekty na zimowiska dla tych chronionych ssaków i monitoruje efekty swoich działań.
— Wyniki są wręcz rewelacyjne, bo nietoperze bardzo chętnie korzystają z wyremontowanych przez nas obiektów. Co roku mamy nowy rekord, jeśli chodzi o liczbę hibernujących osobników i zróżnicowanie gatunkowe — powiedział Krajewski.
Liczebność zimujących nietoperzy systematycznie rośnie. Jeszcze w 2005 r. zinwentaryzowano jedynie 45 osobników, trzy lata później było ich 132, a w 2021 r. zimowało już 708 sztuk.
Podczas inwentaryzacji przeprowadzonej w lutym 2022 r. naliczono 803 osobniki, wśród których najwięcej było mopków zachodnich. Stwierdzono też obecność mroczka pozłocistego, nocka Brandta, nocka wąsatka, nocka rudego, nocka Natterera i gacka brunatnego.
Tegoroczne prace zostały sfinansowane z tzw. funduszy norweskich i budżetu państwa. W przyszłym roku — w ramach tego samego projektu pn. „Czynna ochrona zagrożonych siedlisk i gatunków na cennych przyrodniczo obszarach Mazur Wschodnich” — zostanie m.in. rozwieszonych 85 skrzynek na letnie schronienia dla nietoperzy.
Zimą nietoperze chronią się w kryjówkach i zapadają w stan hibernacji. Wybierają zwykle różnego rodzaju podziemia. Musi tam panować wysoka wilgotność oraz stabilna, niska temperatura, która nie spada jednak poniżej zera stopni Celsjusza.
Nietoperze są objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek. (PAP)
Nietoperze są objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek. (PAP)
Marcin Boguszewski/PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez