Olsztyn ogłosił nowy przetarg na zakup energii elektrycznej w 2023 roku. Na czym miasto będzie oszczędzać?

2022-10-06 18:14:13(ost. akt: 2022-10-06 15:14:58)

Autor zdjęcia: pixabay

Gmina Olsztyn kilka tygodni temu odwołała przetarg na zakup energii elektrycznej na 2023 rok. Powodem takiej decyzji były ceny, które znacznie przekraczały budżet, którym dysponuje miasto. Teraz władze podejmują kolejną próbę wybrania dostawcy energii na 2023 rok.
Oferty, które otrzymała gmina Olsztyn na zakup energii na 2023 rok znacznie przewyższały możliwości finansowe miasta.

— Ceny, jakie zostały zaoferowane, są dla nas, jak i dla naszych partnerów z grupy zakupowej, nie do zaakceptowania — mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Wzrost o 540 proc. na zasilaniu budynków oraz 380 proc. w przypadku oświetlenia ulicznego - takie stawki dostawcy prądu podyktowali podczas ostatniego postępowania. Dla samorządu Olsztyna oraz miejskich spółek oznaczałoby to konieczność wygospodarowania ok. 111 mln złotych więcej - łącznie ponad 132 mln zł, zamiast niespełna 21 mln zł, które płacimy za prąd w tym roku.

Do tej pory gmina wybierała dostawców, którzy proponowali jedną stawkę na cały rok. W skrócie polega to na tym, że płaciliśmy takie same rachunki w styczniu, gdzie prąd był tani i we wrześniu, w którym cena energii drastycznie wzrosła. Władze miasta są zmuszone do odejścia od takich zasad.

— Nie będziemy wybierać dostawcy, który zaproponuje nam stałą cenę na cały rok — wyjaśnia Łukasz Pikuła z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna. — Wybierzemy takiego, który doliczy stałą marżę do cen giełdowych, a to my będziemy decydować kiedy i na jaki okres kupować energię.

Olsztyn poszukuje nowego dostawy prądu. Przetarg w tej sprawie jest nieograniczony, a wadium, czyli kwota, którą dane przedsiębiorstwo musi wpłacić aby przystąpić do rywalizacji wynosi 2 mln zł. Oferty można składać jeszcze ponad tydzień, bo ostateczny termin to 14 października 2022 roku.

Obecnie w Urzędzie Miasta trwa dyskusja na temat tego, na czym gmina może oszczędzić. Wszystkie jednostki miejskie zgłosiły prezydentowi swoje propozycje ograniczenia zużycia prądu. Przykłady są różne, od wyłączenia z użytkowania basenu na ul. Mariackiej, do wygaszenia kilku żarówek na promenadzie nad jeziorem Ukiel.

Teraz prezydent analizuje dokumenty, które do niego spłynęły. Oficjalne plany na oszczędzanie w 2023 roku poznamy za kilka dni. Jedno jest pewne, oszczędzać będzie trzeba, bo tanio to już było. Teraz będzie tylko drożej.

Karol Grosz