"Świat leży u waszych stóp". Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zainaugurował rok akademicki

2022-10-01 13:17:13(ost. akt: 2022-10-01 15:25:15)

Autor zdjęcia: facebook.com/UWM.Olsztyn

Wakacje dla studentów już się skończyły. Teraz rozpocznie się czas nauki. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbyła się uroczysta, już 24 inauguracja. W przyszłym roku UWM będzie świętował ćwierćwiecze działalności.
— Żyjemy w czasach niezwykłych, pełnych wyzwań i trudności. Rok 2022 to nie tylko czas odrabiania strat po pandemii, ale przede wszystkim czas wojny w Ukrainie oraz od lat nienotowanej tak wysokiej inflacji i postępującego kryzysu. Wszyscy wciąż zadajemy sobie pytanie, co przed nami. Tego oczywiście nikt nie wie, ale pomimo wszystkich tych trudności, musimy im stawiać czoła. Należy śmiało patrzeć w przyszłość, myśleć o dalszym rozwoju i podejmować działania, które nie tylko złagodzą negatywne skutki tych wszystkich złych rzeczy, ale pozwolą je z naszego życia wyeliminować i pozwolą także na dynamiczny rozwój. Tak postrzegam z głęboką wiarą i nadzieją najbliższą przyszłość naszego uniwersytetu — mówił podczas inauguracji rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. Jerzy Przyborowski. — Codziennie podejmujemy wyzwania i działamy na rzecz jego wielkości. To, że stawiamy czoła współczesności oraz mamy liczące się w kraju i zagranicą dokonania i perspektywę dalszego rozwoju, zawdzięczamy naszej uniwersyteckiej wspólnocie. Dziękuję wszystkim za wysiłek. Dziękuję wszystkim za wysiłek i determinację w budowaniu naszej uniwersyteckiej teraźniejszości i przyszłości.

Rektor zwrócił uwagę, że uniwersytet stanowi dziedzictwo dla społeczeństwa i jest dla niego wartością.

— Uniwersytet to centrum wymiany myśli i tworzenia nowych i aktualnych idei. To miejsce, w którym odkrywa się zjawiska, eksploruje rzeczywistość, dąży się do obiektywnych prawd, samodoskonalenia i wrzeszczcie do zrozumienia człowieka oraz otaczającego go świata. W tym miejscu w sposób szczególny powinniśmy kształtować postawy i poglądy w oparciu o wiedzę, dorobek naukowy naszych poprzedników w powiązaniu z wartościami uniwersalnymi decydującymi o podmiotowości każdego człowieka i jego godności z zachowaniem naszych prawd podstawowych i wolności. Po barbarzyńskiej napaści Rosji na Ukrainę jest to nadzwyczaj aktualne.

Przyszłość należy do was


Rektor w czasie wystąpienia zwrócił się również do studentów rozpoczynających studia.

— Bądźcie dumni z tego, że jesteście studentami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Bądźcie dumni z drogi, jaką obraliście inwestując w swoja przyszłość, ale też przyszłość naszego kraju. Chciałbym, abyście za kilka lat z dumą mówili o miejscu, w którym studiowaliście, które was kształtowało i dało siłę do dalszego rozwoju osobistego. Czerpcie z tego doświadczenia, z wiedzy naszych wykładowców i pracowników. Czerpcie z nas do woli i całymi garściami. (…) To, na czym szczególnie mi zależy, to żebyście się nie poddawali. Niech nie zrażają was pandemie, wojny, kryzysy, problemy osobiste. Przyszłość należy do was.

I podkreślił: — Widzę w was szczególne pokolenie Polaków. Jesteście Europejczykami, wolnymi ludźmi, nie skażonymi totalitaryzmami i niesprawiedliwością. Wasza pasja i determinacja mogą zaprowadzić was na każdy szczyt. Po prostu świat leży u waszych stóp. Trochę wam tego zazdroszczę.

Fot. facebook.com/UWM.Olsztyn

Największą popularnością wśród studentów na UWM cieszy się kierunek lekarski, gdzie na jedno miejsce było aż 14 chętnych. Równie rozchwytywana jest psychologia (13 chętnych na miejsce), filologia angielska (9), kryminologia (8) i weterynaria (5). Do listy popularnych kierunków niezmiennie należą także prawo, informatyka, zarządzanie i ekonomia.

W tym roku akademickim ruszyły trzy nowe kierunki. Na studiach I stopnia na Wydziale Prawa i Administracji rozpocznie się kształcenie specjalistów w zakresie doradztwa podatkowego. Inżynieria w logistyce to z kolei nowy kierunek, który do swej oferty dydaktycznej dodał Wydział Nauk Technicznych. Nowym kierunkiem na studiach I stopnia na Wydziale Sztuki jest produkcja muzyczna i realizacja dźwięku.


Studenci od października we wszystkich zajęciach uczestniczyć będą stacjonarnie. Jednocześnie uczelnia będzie planowała zajęcia w taki sposób, aby zużywać jak najmniej energii elektrycznej.

Za rok 25. urodziny


W przyszłym roku będziemy obchodzić 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, a UWM rozpocznie 25 rok działania. W związku z tym zaplanowano wiele wydarzeń, w tym kongres kopernikański oraz światowy zjazd lekarzy polonijnych. Będzie to okazja do świętowania rozpoczęcia kształcenia lekarzy na Warmii.

Fot. facebook.com/UWM.Olsztyn

Podczas inauguracji wykład wygłosił prof. dr hab. Bronisław Sitek, dr h.c., Sekretarz Rady Doskonałości Naukowej zatytułowany „Praworządność w społeczeństwie informacyjnym”. Wręczono również odznaczenia i odbyła się immatrykulacja, czyli oficjalne przyjęcie studentów na pierwszy rok studiów.

ADA ROMANOWSKA


UWM w liczbach:

75 kierunków (w tym 4 realizowane w Filii w Ełku)
15 wydziałów, a dodatkowo Szkoła Zdrowia Publicznego oraz Filia w Ełku
ok. 17000 studentów, w tym ok. 13500 na studiach stacjonarnych i 3500 na studiach niestacjonarnych
prawie 6800 osób w tym roku zaczęło naukę
69 studentów z Ukrainy
2050 miejsc w akademikach