Giżycki mural jak przedwojenna pocztówka

2022-09-14 12:20:25(ost. akt: 2022-09-14 12:29:22)

Autor zdjęcia: facebook.com/burmistrzIwaszkiewicz

Na wcześniej nudnej, długiej ścianie budynku przed Urzędem Miejskim w Giżycku pojawił się mural. Jest wyjątkowy, bardzo mazurski, klimatyczny. Jego autorem jest Maria Szulc, absolwentka ASP w Poznaniu.
- Pomysł na mural wyszedł od pani Magdy Adamczyk, nowej właścicielki budynku przy al. 1 Maja. Pani Magda widziała wcześniejszą moją realizację w Poznaniu na Uniwersytecie Przyrodniczym i zainspirowana nią, zaprosiła mnie do Giżycka, abym namalowała obraz na ścianie nowej siedziby Kancelarii Notarialnej - przekazała nam Maria Szulc.

- Rozmowy i prace nad projektem trwały rok. Zbiegły się z pracami remontowymi budynku ze strony pani inwestor, a z mojej - narodzinami córeczki i opieką nad nią i jej starszym braciszkiem. Obie potrzebowaliśmy właściwego momentu, by powstały projekt mógł być zrealizowany - i oto nadszedł on w minionym tygodniu - dodaje autorka muralu.

Jak mówi, pomysł na tematykę wyszedł od właścicielki budynku. Mural miał być inspirowany archiwalnymi zdjęciami z Giżycka i zawierać motyw jeziora i panoramy miasta. Miał też dobrze wpisywać się w istniejące otoczenie (zabytkową część Giżycka).

- Mural też odzwierciedla sentyment pani inwestor do lat 20. i 30. poprzedniego wieku, stąd pomysł, by malunek przybrał formę starej widokówki. Tak oto wspólnie wypracowałyśmy projekt, który zrealizowałam - mówi Maria Szulc. - Giżycko to piękne miasto, bardzo urokliwe i zielone. Pierwszy raz byłam w waszym mieście i mam nadzieję, że to nie była moja ostatnia wizyta.

Na razie nie możemy w pełni podziwiać pracy artystki, bo ulica, przy której znajduje się budynek, akurat jest w remoncie.

Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz na swoim portalu społecznościowym pogratulował pani Marii wspaniałego dzieła i tajemniczo dodał: "Być może niebawem zobaczymy się ponownie...". Na pytanie gazety, czy Giżycko może jeszcze liczyć na jej twórczość, artystka odpowiada równie tajemniczo: - Być może...
KT

Maria Szulc
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, zdobywczyni wielu nagród w konkursach plastycznych, autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Stworzyła mural z motywami flory i fauny dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z okazji 70-lecia jego autonomii. W miejscowości Hanna nad Bugiem namalowała mural przestawiający prząśniczkę skąpaną w blasku zachodzącego słońca, na tle nadbużańskiej wsi i rzeki Bug.