Ściany nie trzymały pionu, strop był w fatalnym stanie

2022-09-02 10:50:00(ost. akt: 2022-09-02 10:55:12)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Mieszkańcy Giżycka z uwagą śledzą remont dawnej galerii przy ul. Warszawskiej 17. Część z nich niepokoi duża skala rozbiórki tego zabytkowego obiektu w trakcie remontu.
Dlaczego trzeba było w dużej części rozebrać budynek, na jakim etapie są teraz prace, kiedy planowany jest koniec remontu?
Czy budynek zostanie odtworzony zgodnie z historycznym wyglądem, czy zostanie zachowany charakterystyczny ganek i drzewo na nim rosnące?
Czy docelowe przeznaczenie obiektu się nie zmieni i ulokuje się tu Giżyckie Archiwum Cyfrowe? - na te pytania odpowiada burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

- Stan budynku, który uległ pożarowi, był gorszy niż się spodziewaliśmy. Zdecydowaliśmy się go odkupić od stowarzyszenia, aby go uratować, bo jest to przecież najstarszy budynek mieszkalny w mieście i tej decyzji nie żałuję - twierdzi burmistrz Iwaszkiewicz. - Po rozpoczęciu prac okazało się jednak, że wiele elementów wymaga gruntownej odbudowy np. drewniany strop był w fatalnym stanie - żadna z belek nie nadawała się do wykorzystania. Dlatego trzeba było rozebrać dach i ściany szczytowe, które również były odchylone od pionu. Trzeba najpierw wykonać wieniec spinający ściany, odtworzyć strop i ściany, całkowicie odbudować dach. Budynek po prostu nie nadawał się do wpuszczenia tam ludzi, a dach miał w zasadzie tylko dachówki, a jego konstrukcja była nadszarpnięta pożarem.

- Zwiększenie zakresu prac zapewne przełoży się na termin wykonania, którego dzisiaj nie jestem w stanie oszacować, ponieważ budynek jest zabytkiem i wszystkie czynności trzeba uzgadniać i uzyskiwać na nie zgodę. Może być to początek 2023 roku - przypuszcza Wojciech Karol Iwaszkiewicz. - Budynek oczywiście pozostanie w niezmienionej formie. Dążymy również do zachowania drzewa, i została już opracowana technologia stabilizacji ganku bez konieczności usuwania lipy. Na wszelki wypadek – gdyby np. drzewo samo runęło lub z innych powodów jego stan by się pogorszył, zebraliśmy nasiona, więc mamy zachowany materiał genetyczny.
Po remoncie w budynku będzie miało siedzibę Giżyckie Archiwum Cyfrowe, które jest prowadzone przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Planowane są tam spotkania z uczniami giżyckich szkół, lekcje historii lokalnej i inne wydarzenia organizowane przez bibliotekę lub inne jednostki, bądź organizacje pozarządowe współpracujące z Biblioteką Miejską.
KT

Fot. Arch. GG