Upamiętniono ofiary bitwy pod Gajrowskimi

2022-08-15 15:00:00(ost. akt: 2022-08-15 15:31:00)

Autor zdjęcia: FB/Pamięci Żołnierzy Niezłomnych "Gajrowskie"

W gminie Wydminy upamiętniono ofiary bitwy pod Gajrowskimi, która miała miejsce w lutym 1946 roku i była największą bitwą podziemia niepodległościowego na Mazurach z siłami komunistycznymi. Obchodzono także 75. rocznicę zamordowania ppor. Mikołaja Kuroczkina ps. "Leśny" przez komunistów.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się 13 sierpnia od złożenia kwiatów w miejscu pierwotnego pochówku poległych w bitwie pod Gajrowskimi żołnierzy na skraju Puszczy Boreckiej w miejscowości Jelonek (gmina Świętajno). Następnie zebrani udali się do Gajrowskich pod obelisk upamiętniający bitwę, gdzie pod dębem pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.

Fot. FB/Pamięci Żołnierzy Niezłomnych "Gajrowskie"

Kulminacyjne uroczystości odbyły się 14 sierpnia, a zaczęły się od mszy świętej w kościele pw. Chrystusa Zbawiciela w Wydminach w intencji Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W homilii przewodzący liturgii ks. Łukasz Mucaś, wikariusz parafii w Wydminach, przybliżył wiernym postać ppor. Kazimierza Chmielowskiego "Rekina" i ppor. Mikołaja Kuroczkina "Leśnego", podkreślając heroiczną postawę Żołnierzy Wyklętych stawiających czoła komunistom po zakończeniu II wojny światowej. Po mszy św. zebrani złożyli kwiaty i wieńce pod pomnikiem ppor. Kazimierza Chmielowskiego w Wydminach i udali się na cmentarz w Orłowie do Panteonu Żołnierzy Wyklętych.

Fot. FB/Pamięci Żołnierzy Niezłomnych "Gajrowskie"

Zastępca wójta gminy Wydminy Andrzej Cieśluk wraz z Bogdanem Skibą, prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Sucholasek "Teraz Sucholaski", które było głównym organizatorem uroczystości, przemawiając podkreślali, jak ważne jest zachowanie tożsamości narodowej i pamięci o ludziach, którzy przelewali krew w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny.

Fot. FB/Pamięci Żołnierzy Niezłomnych "Gajrowskie"

Podczas obchodów odsłonięto symboliczne groby ppor. Kazimierza Chmielowskiego i ppor. Mikołaja Kuroczkina, których dokonali przedstawiciele rodzin zamordowanych: Bożena Werner i prof. Jakub M. Godzimirski. Sylwetki bohaterów przedstawił Michał Ostapiuk z Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie. Odczytano także list byłej narzeczonej "Rekina" – 99-letniej Heleny Cisło-Wiśniewskiej ps. "Kosa". Wręczono także medale kpt. Romualda Rajsa "Burego" oraz odznak 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego osobom zasłużonych w przywracaniu prawdy historycznej i pamięci o Niezłomnych Żołnierzach Wyklętych.

Fot. FB/Pamięci Żołnierzy Niezłomnych "Gajrowskie"

Po zakończeniu uroczystości w panteonie uczestnicy uroczystości zebrali się w Centrum Szkoleniowym w Orłowie na terenie byłej Szkoły Podstawowej w tej miejscowości, gdzie odbył się spektakl w wykonaniu zespołu „Świętowiacy” ze Świętajna i prezentacja broszury „Zastępcy Burego”.
W uroczystościach udział wzięły władze samorządowe gminy Wydminy na czele z zastępcą wójta Andrzejem Cieślukiem i przewodniczącym Rady Gminy Waldemarem Samborskim, władze gminy Świętajno z wójtem Januszem Zakrzewskim, przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych stowarzyszeń i organizacji patriotycznych.
Mat. organizatora