Wszyscy wpatrzeni w niebo - Mazury AirShow 2022

2022-08-07 14:45:00(ost. akt: 2022-08-07 14:47:36)

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

Pokazy lotnicze Mazury AirShow nad jeziorem Niegocin ponownie przyciągnęły tłumy ludzi. Najbardziej widowiskowe były pokazy akrobacji lotniczej.
Największy na Mazurach pokaz samolotów cywilnych i akrobacji lotniczych powrócił nad jez. Niegocin po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią. Mazury AirShow to wydarzenie rozpoznawalne nie tylko w całym kraju, ale i zagranicą. To impreza dla całych rodzin, gwarantująca wakacyjną przygodę dla małych i dużych miłośników awiacji.

Scenerią tegorocznej imprezy tradycyjnie było jezioro Niegocin. Molo, port, plaża miejska wypełniona była widzami. Pokazy obserwować można było także z wody - z łodzi, żaglówek, statków.

Fot. gizycko.pl/M. Kulas-Szyrmer

Najwięcej emocji wzbudził jak co roku pokaz niezwykłych umiejętności pilotów wykonujących akrobacje w powietrzu (Grupa Orlen Żelazny, Team Orlik, litewski zespół ANBO).

Żelazny to największą i jednocześnie najdłużej działająca cywilna grupa akrobacyjna w Polsce. Zainspirowana przedwojennymi pilotami „3 Bajana”, którzy przetarli podniebne szlaki polskiej akrobacji zespołowej. Założona z pasji i miłości do awiacji.

Fot. gizycko.pl/M. Kulas-Szyrmer

Z kolei Team Orlik to największy zespół akrobacyjny Polskich Sił Powietrznych. Powstał w 1998 roku. Prezentuje się na samolotach turbośmigłowych PZL-130 Orlik, skąd pochodzi jego nazwa. Pomysł powołania zespołu powstał w związku z zaproszeniem polskiego lotnictwa wojskowego do udziału w pokazach lotniczych Air Tatoo w Fairford w Anglii. Piloci zespołu rekrutują się z instruktorów latania.

Fot. gizycko.pl/M. Kulas-Szyrmer

Zespół ANBO (trzech pilotów i trzy samoloty akrobacyjne Jak-50) przyleciał do nas z Litwy. Jak-50 to radzieckie, akrobacyjne samoloty szkoleniowe. Produkowane od 1975 roku aż do dzisiaj. Jednym z pilotów ANBO jest były premier i prezydent Litwy – Rolandas Paksas.

Fot. Katarzyna Tomaszewicz

Pokazy w Giżycku organizowane są od 1999 roku. Jeszcze pod nazwą Festyn Lotniczy Mazury gromadziły sporą publiczność na lotnisku organizatora (Aeroklub Krainy Jezior) w Wilamowie koło Kętrzyna. W 2009 roku organizatorzy postanowili zainteresować lotnictwem szerszą publiczność i przenieśli część pokazów nad jezioro Niegocin w okolice plaży miejskiej i portu w Giżycku.
Inicjatorem i pomysłodawcą pokazów lotniczych jest Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklubu Jezior Mazurskich.


Fot. Katarzyna Tomaszewicz

Fot. gizycko.pl/Małgorzata Kulas-Szyrmer, KTKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. czesz #3104276 11 sie 2022 10:36

    ale takiej ikry jak we wcześniejszych latach to już nie było,no i ludzi też nie zawiele

    odpowiedz na ten komentarz