Miasto zdecydowało - przy ulicy Towarowej w Olsztynie staną kolejne bloki socjalne

2022-06-09 19:46:42(ost. akt: 2022-06-09 15:32:01)
osiedle na Turustycznej

osiedle na Turustycznej

Autor zdjęcia: Facebook: Mirosław Arczak

Miasto wybuduje kolejne mieszkania socjalne przy ulicy Towarowej. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz chce tam stworzyć azyl dla wymagających tego osób. Jednak olsztyński radny Mirosław Arczak uważa, że doprowadzi to do powstania "swoistego getta" w Olsztynie.
Mało kto z mieszkańców Olsztyna wie, że za Obi przy ulicy Towarowej stoi niewielkie osiedle z mieszkaniami socjalnymi. Teraz miasto ma tam zbudować kolejne. Jednak nie spodobało się to radnemu Arczakowi, który niespełna miesiąc temu dodał wpis w mediach społecznościowych.

— W ostatnich miesiącach Prezydent Olsztyna szumnie ogłasza gotowość budowy w tamtym miejscu... Dogęszczenie mieszkańców o podobnych życiowych kłopotach, doświadczeniach i stylu życia absolutnie ich nie wesprze, a jedynie pogłębi przeszkody w wychodzeniu z cienia i próbach normalizacji swojego losu — napisał radny na swoim Facebooku.

— Tak, to miejsce to jedna, coraz większa, katastrofa. Odizolowana od miasta (szkół, usług, sklepów itd) enklawa beznadziei. Nie można tworzyć takich slumsów - napisał jeden z czytelników.

Nie wszystkim jednak spodobała się opinia radnego Arczaka — Jest szansa, ci rozdzierający szaty mogą przecież zamienić swoje mieszkania i zamieszkać tam... Cóż za okazja do spełniania misji społecznej… już widzę aktywistów społecznych jak pędzą tam… — skomentował jeden z internautów.

Pomimo sprzeciwów i negatywnych głosów z zewnątrz, miasto wybuduje tam kolejne bloki i powiększy osiedle socjalne.

— Zamierzamy wybudować pięć budynków z przeznaczeniem na lokale socjalne. Łącznie będzie tam 56 lokali. Obiekty będą miały układ galeriowy, co oznacza że korytarze będą wytyczone na zewnątrz budynku. Na parterze zaprojektowane są lokale dla osób z niepełnosprawnościami — mówiła Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna. — Umowę z wykonawcą planujemy podpisać w połowie czerwca. Wartość tej inwestycji to niespełna 13,5 mln. zł, na większość tych kosztów udało nam się pozyskać dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Prace powinny zostać wykonane w ciągu 26 miesięcy od daty podpisania umowy, czyli do połowy 2024 roku — poinformowała rzeczniczka.

— Naszym obowiązkiem, jako gminy, jest zapewnienie lokali socjalnych. Oczywiście moglibyśmy ich nie budować, ale to rodzi skutki finansowe. Wiele wyroków o eksmisję nakłada jednocześnie na gminy obowiązek zapewnienia danej osobie lokalu. Nie wywiązując się z tej powinności musimy płacić (osobom mającym taki wyrok) odszkodowania — tłumaczyła Bartoszewicz.

Mirosław Arczak widzi jednak w tym pomyśle głębszy problem — W ślad za budową tych bloków nie ma zapowiedzi specjalnych działań pomocowych/edukacyjnych adresowanych do tamtejszych mieszkańców. “Specjalnych", ponieważ tylko takie mają rację bytu w specjalnych warunkach jakie prezydent szykuje swoimi decyzjami. Miejska kadra socjalna/pomocowa/terapeutyczna (MOPS, MZPiTU) doskonale wie, że mamy problem, a będzie większy — dodał w swoim wpisie. — Niektórzy upatrują w tym sukces tej lokalizacji ("im dalej ode mnie, tym lepiej"), ale w praktyce oznacza to tworzenie i utrwalanie “swoistego getta”.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3101359 10 cze 2022 12:50

  I dodam, że pierwszy się tam przeniosę bo to idealne miejsce dla mnie. Kulturowo i mentalnie będę tam pasował jak ulał.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. jaaa #3101329 10 cze 2022 10:31

  Już dawno miasto powinno pobudować takie getta i powsadzać tam wszystkich nierobów patusów i całe to tałatajstwo co tylko łapy wystawia po darmowe nie dająnic z siebie ,a normalne mieszkania przyznawać ludziom któży będą je szanowali i za nie płacili !!! Ale to trzeba zrobić po zmianie władzy bo obecna bardzo wspiera swoich wyborców któży nie orzą nie sieją ,a zbierają i żrą za darmo !!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Obiektywny #3101327 10 cze 2022 10:07

  Lepiej mieć socjal, niż nie mieć nic. Każdy jest kowalem swojego losu.

  odpowiedz na ten komentarz