Piątek trzynastego - to dziś!

2022-05-13 11:14:09(ost. akt: 2022-05-13 14:00:20)

Autor zdjęcia: Materiały Prasowe

Podobnie jak stłuczone lustro czy czarny kot, piątek trzynastego ma przynosić pecha. Niektóre linie lotnicze nie mają trzynastego rzędu w samolotach, w wielu hotelach nie ma pokoju z numerem trzynastym. Skąd się wziął dany przesądy i czy naprawdę należy uważać na ten dzień za pechowy?
Istnieje wiele teorii na temat tego dlaczego piątek trzynastego uważany jest za pechowy. Na przestrzeni lat zarówno liczba 13 jak i piątek uznawane były za pechowe, dlatego złączenie ich miało zwiastować coś wyjątkowo złego.

Niektórzy przypisują powstanie przesądu do przypowieści biblijnej związanej z ostatniej wieczerzą i ukrzyżowania Jezusa.
Inni sugerują, że przesąd pochodzi od wydarzenia, kiedy to Filip IV aresztował setki templariuszy w piątek 13-go 1307 r.
Niewykluczone, iż do wierzeń przyczyniła się powieść "Piątek trzynastego" Thomasa W.Lawsona. Książka opowiada historie sprytnego maklera, wykorzystującego piątek trzynastego do wywołania paniki na Wall Street.

Większość osób traktuje ten dzień z przymrużeniem oka, jednak zawsze trafią się tacy, którzy obawiają się chociażby wyjścia z domu czy jazdy samochodem. Przejście pod drabiną czy rozbicie lustra jest uznawane za całkowitego i pewnego pecha!

Jakie wypadki tak naprawdę miały miejsce w piątki trzynastego?


— W piątek, 13 października 1972 roku, samolot Fairchild FH-227, należący do Urugwajskich Sił Powietrznych, przewożący na swym pokładzie drużynę rugbystów wraz z członkami ich rodzin rozbił się w Andach.

— 13 listopada 1970 roku w wybrzeża Bangladeszu uderzył najpotężniejszy cyklon tropikalny w XX wieku. Zginęło wtedy 500 tys. ludzi.

— W piątek 13 stycznia 1989 roku wirus komputerowy "Jeruzalem", usuwający bezpowrotnie dane, zaatakował tysiące komputerów w Wielkiej Brytanii. Było to w czasach, gdy nie istniały kopie zapasowe. W ten sposób ucierpiało mnóstwo brytyjskich przedsiębiorstw.

— Włoski statek pasażerski rozbił się 13 stycznia 2012 roku w pobliżu wyspy Giglio w Toskanii.

Czy wierzysz w to, że piątek 13-tego jest pechowy?
Tak
17.65%
Nie
82.35%


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. BZ #3099295 13 maj 2022 19:58

    Mam pytanie do redakcji, jak długo na głównej stronie będzie powiewać flaga obcego wrogiego nam państwa? A może to nie jest Gazeta Olsztyńska, a już Gazeta ukraińska.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz