Zapytaj specjalistkę: bulimia

2022-04-27 10:00:00(ost. akt: 2022-04-27 15:48:30)

Autor zdjęcia: freepik

Bulimia nervosa wywodzi się z zaburzeń jedzenia. Cechuje się powtarzającymi, napadowymi atakami objadania się.
W przeciągu bardzo krótkiego czasu, godziny albo dwóch, osoba cierpiąca na to zaburzenie zjada takie ilości jedzenia, które normalnie nie są przyjęte.

Większość ludzi nie zdecydowałaby się na zjedzenie na raz kilku obiadów, paru paczek ciastek, do tego puszka śledzi i popicie tego wszystkiego gazowanym napojem, albo kartonem soku.

Napady objadania występują szczególnie wieczorem. Bulimik nie kontroluje się kiedy zjada wszystkie rzeczy, czuje że nie może przestać, nawet gdyby chciał, nie może przestać jeść, aż po przejedzeniu zaczyna prowokować wymioty, mogą one też wystąpić samoistnie.

Kiedy prowokuje wymioty czuje się winny, że tak dużo zjadł, boi się aby nie przytyć, więc chce szybko pozbyć się tego co zjadł. Może też używać środków przeczyszczających, lewatyw i innych leków powodujących przyspieszone strawienie jedzenia i jego usunięcie. Po akcie obżarstwa niektórzy bulimicy zaczynają się głodzić, w ten sposób chcą się ukarać za nadmierne jedzenie.

Mogą też stosować nadmierne i bardzo forsowne ćwiczenia fizyczne. Bulimik jest wyjątkowo krytyczny wobec swojego ciała i wyglądu. Nie przyjmuje i nie akceptuje tego jaki jest. Ma niską samoocenę. Aby stwierdzić bulimię częstotliwość epizodów powinna być powtarzalna i cykliczna. Między innymi objawami, gdy atak objadania i wymiotowania następuje przeciętnie dwa razy w tygodniu na przestrzeni trzech miesięcy można stwierdzić tę chorobę.

Katarzyna Kęsicka


Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Terapeuta Medycyny Chińskiej w tr.spec.
Zielarz-fitoterapeuta, Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu


Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.