W Elblągu powstanie kompleksowy ośrodek nefrologiczny

2022-04-25 16:10:44(ost. akt: 2022-04-25 16:06:12)

Autor zdjęcia: EG

Podpisano porozumienie w sprawie oddziału wewnętrznego w szpitalu przy ul. Związku Jaszczurczego. Będzie on funkcjonował do końca roku. Miasto planuje również podjąć współpracę w celu stworzenia ośrodka nefrologicznego.
W lutym — przypomnijmy — spółka DaVita, prowadząca szpital przy ul. Związku Jaszczurczego w Elblągu zapowiedziała likwidacje oddziału chorób wewnętrznych ze względu na dysponowanie niedostatecznym zapleczem diagnostycznym szpitala, które uniemożliwia bezpieczne i jakościowe leczenie pacjentów. Kolejnym argumentem za tą decyzją były również względy finansowe.

W czwartek 21 kwietnia w siedzibie Delegatury Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu podpisano jednak porozumienie w sprawie dalszego działania zakładu leczniczego DaVita.

W podpisaniu umowy brali udział dyrektorzy podmiotu leczniczego — Krzysztow Hurkacz i Jakub Janiak, wiceprezydent Elbląga Michał Missan oraz wicewojewoda Piotr Opaczewski.

— Bardzo się cieszę, że udało nam się wypracować porozumienie w tej sprawie. Dzięki temu pacjenci internistyczni będą w pełni zabezpieczeni. Do końca bieżącego roku oddział wewnętrzny będzie nadal prowadziła DaVita, od nowego roku opiekę tę przejmą elbląskie szpitale należące do samorządu miasta i województwa. W dalszej perspektywie planujemy również rozbudowę Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego — poinformował wiceprezydent Elbląga.

Równolegle władze regionalne oraz DaVita będą współpracować, by w 2023 stworzyć dla mieszkańców regionu kompleksowy ośrodek nefrologiczny. Władze miejskie i wojewódzkie będą odpowiadały za prowadzenie oddziału wewnętrznego z nefrologią oraz całodobową izbą przyjęć, a DaVita dalej będzie zapewniać leczenie nerkozastępcze w ambulatoryjnej stacji dializ.

Nowy ośrodek nefrologiczny będzie zabezpieczał: leczenie predializacyjne, dostęp do odpowiednich programów lekowych opóźniających moment rozpoczęcia dializoterapii, wytwarzanie dostępów naczyniowych niezbędnych do rozpoczęcia dializoterapii oraz badania konieczne do kwalifikacji chorych na przewlekłą chorobę nerek do przeszczepienia nerki. Wszystko w jednej lokalizacji.

— Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwiązań wypracowanych z władzami miejskimi i przedstawicielami wojewody, zagwarantują one nie tylko dostępność leczenia, ale przede wszystkim jego wysoką jakość dla pacjentów mierzących się z przewlekłą chorobą nerek na różnych jej etapach — przekazał podjęte decyzje Krzysztof Hurkacz.