Na dworcu PKP otwarto nowy punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy

2022-04-13 10:11:49(ost. akt: 2022-04-13 11:41:17)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W środę 13 kwietnia na dworcu PKP w Elblągu odbył się briefing prasowy wicewojewody warmińsko-mazurskiego Piotra Opaczewskiego, połączony z otwarciem punktu informacyjnego dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
22 marca — przypomnijmy — zlikwidowany został Punkt Pomocy Humanitarnej przy al. Grunwaldzkiej w Elblągu. Przyjmowanie i wydawanie darów dla uchodźców z Ukrainy przejął Bank Żywności przy ul. Stefczyka. Tam też można przynosić i odbierać żywność oraz środki czystości i higieny. Z kolei w sklepie społecznym ECUS przy ul. Czerwonego Krzyża przyjmowana i wydawana jest odzież, pościel oraz akcesoria dla dzieci i młodzieży.

We wtorek 12 marca w budynku dworca PKP w Elblągu został uruchomiony nowy punkt informacyjny dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Stało się tak dzięki decyzji Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie i przy ogromnym wsparciu Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

— Doszliśmy do wniosku, że taki punkt jest w Elblągu potrzebny. Mieliśmy różne uwagi od mieszkańców, którzy zgłaszali, iż przydałoby się miejsce, gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą przyjść i zapytać się o to, jakie mają prawa — mówił wicewojewoda Piotr Opaczewski.

I dodał: — Można tu przyjść i zadać wszelkie pytania związane z uchodźcami. My odpowiemy, podpowiemy i pokierujemy.

Głos zabrał także Ryszard Sieniuć, zastępca dyrektora zarządzania kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

— Faktycznie uruchomiliśmy ten punkt już wczoraj, aby sprawdzić, jak to będzie wyglądało. Jak się okazuje, jest on bardzo potrzebny. Przez zaledwie 6 godzin działania wiele osób przyjezdnych z Ukrainy zostało już odpowiednio poinstruowanych — poinformował.

I wytłumaczył lokalizację właśnie w takim miejscu: — To centralny punkt dla Elbląga, najlepszy komunikacyjnie. Wzięliśmy pod uwagę zarówno pociągi, które tu przyjeżdżają, jak i te, które stąd wyjeżdżają. Jest też w pobliżu dworzec PKS oraz komunikacja miejska. Można tu się więc dostać z każdego miejsca w Elblągu.

Na konferencji prasowej obecny był również komendant PSP w Elblągu mł. bryg. Łukasz Kochan.

— Państwowa Straż Pożarna zajmuje się koordynacją ruchu obywateli Ukrainy, którzy docierają na dworzec. Udzielamy im również informacji co do dalszej podróży lub rozlokowania ich na terenie naszego miasta, lub powiatu — poinformował.

I zaznaczył: — Dodatkowo zajmujemy się przewożeniem darów do magazynu centralnego, zlokalizowanego w Olsztynie. Dystrybuujemy też sprzęt kwaterunkowy na terenie całego województwa. W ramach magazynu wojewódzkiego utworzyliśmy dodatkowy punkt w naszej nowej lokalizacji — powstającej komendzie przy ul. Łęczyckiej.

I wyjaśnił: — Ten budynek został już oddany do użytkowania przez nadzór budowlany, więc możemy w pełni korzystać z tego obiektu. Na bazie przestrzeni garażowej stworzyliśmy magazyn logistyczny. Są to działania, które prowadzimy jako Państwowa Straż Pożarna, ale wspieramy się też jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych. OSP realizuje te zadania na terenach poszczególnych gmin.

Uchodźcy wojenni pytają przede wszystkim jak dostać się do Olsztyna i jak wrócić na Ukrainę.

Punkt otwarty jest codziennie w godzinach 8-18. Jest obsługiwany przez strażaków i terytorialsów.

Uchodźcy z Ukrainy będą mogli otrzymać w nim wskazówki dotyczące m.in. legalizacji pobytu w Polsce, opieki zdrowotnej, oraz możliwej pomocy finansowej i rzeczowej.

Podczas spotkania podano też szacunkowe dane dotyczące liczby uchodźców przebywających w naszym województwie — to od 12 do 15 tysięcy osób. Zapewniono, iż Urząd Wojewódzki codziennie monitoruje sytuację i posiada zawsze zapas 30 procent wolnych miejsc na terenie całego województwa, przeznaczonych na ulokowanie uchodźców wojennych z Ukrainy.