Z dziejów mławskiej Temidy (cz. 8.)

2022-05-04 14:30:00(ost. akt: 2022-05-04 14:49:37)
Pokój sędziowski, pierwszy z lewej Ryszard Juszkiewicz, lata 50 XX wieku Fot. Archiwum Sądu Rejonowego w Mławie

Pokój sędziowski, pierwszy z lewej Ryszard Juszkiewicz, lata 50 XX wieku Fot. Archiwum Sądu Rejonowego w Mławie

Autor zdjęcia: Archiwum Sądu Rejonowego w Mławie

Przed państwem ostatnia część cyklu na temat sądownictwa na naszych terenach. Losy wspomnianego sądownictwa przybliżał na łamach Nowego Kuriera Mławskiego członek honorowy Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej Andrzej Grochowski.
Od 1 stycznia 1951 roku wprowadzono nową organizację sądownictwa w Polsce. Podstawę stanowiła ustawa z dnia 20 lipca 1950 roku o zmianie prawa o ustroju sądów powszechnych. W miejsce dotychczasowych sądów grodzkich i okręgowych powstały sądy powiatowe i wojewódzkie, w tym Sąd Powiatowy w Mławie.

W ten sposób dostosowano strukturę sądów do podziału administracyjnego państwa. Sąd Powiatowy składał się z prezesa, wiceprezesa i sędziów.

Pierwszym p.o. prezesa Sądu Powiatowego w Mławie został Stanisław Leśniak, który dotychczas sprawował tę funkcję w Sądzie Grodzkim. Natomiast sędziami byli: Antoni Smoliński, Halina Michalewicz, Teresa Mazurowska, Ryszard Juszkiewicz, Zbigniew Siuta, Wanda Sztejn, Wojciech Wandel, Zdzisław Chochlewicz, Wacław Jankowski, Zdzisław Openchowski, Anna Juszkiewicz.

Sprawy w pierwszej instancji rozpoznawane były w składzie jednego sędziego i dwóch ławników. Ławnicy sądowi byli wybierani przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Mławie.

Sprawozdania radom narodowym

Dla podkreślenia powszechności systemu sądownictwa, ustawa nakładała obowiązek składania sprawozdań z działalności radom narodowym.
Ponadto, wprowadzono możliwość tworzenia wydziałów dla nieletnich oraz dwuinstancyjność w miejsce dawnego trójinstancyjnego systemu odwoławczego, z rewizją jako jedynym środkiem odwoławczym.

Natomiast jedną z najważniejszych zmian wprowadzał zapis artykułu 2 ustawy, określający zadania w zakresie ideologizacji wymiaru sprawiedliwości. W szczególności przewidywały ochronę ustroju demokracji ludowej i socjalizmu, obowiązek wiernego służenia Polsce Ludowej i przestrzegania zasad praworządności ludowej.

Był to kolejny etap podporządkowania sądownictwa władzy politycznej i ograniczenia niezawisłości sędziowskiej. Przeprowadzono gruntowną wymianę kadr przez zatrudnienie osób przeszkolonych prawniczo i politycznie, ale przede wszystkim gwarantujących pełną dyspozycyjność.

Ostateczne usankcjonowanie polityczno-ideologicznej misji sądownictwa nastąpiło w Konstytucji PRL uchwalonej 22 lipca 1952 roku. Artykuł 48 stanowił, że zadaniem sądów jest ochrona ustroju PRL i zdobyczy polskiego ludu pracującego, strzeżenie praworządności i własności socjalistycznej, a dopiero potem wymienia strzeżenie praw obywateli i karanie przestępców.

Nastąpiło pełne podporządkowanie władzy sądowniczej, a tym samym przywołaną we wstępie zasadę trójpodziału władzy państwowej na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Szkolenie ideologiczno-zawodowe

Praktyczną realizację tych zadań ilustruje program szkolenia ideologiczno-zawodowego urzędników Sądu Powiatowego w Mławie, opracowany w styczniu 1953 roku.

Obejmował cztery grupy zagadnień: ideologiczne, prawa karnego i cywilnego, służby państwowej oraz wewnętrznej organizacji pracy w sekretariacie.

Tematyka zagadnień ideologicznych przewidywała między innymi informacje na temat działalności i postanowień gremiów partyjnych, przyjaźni ze związkiem radzieckim, zasad budowy ustroju socjalistycznego oraz popularyzacja biografii działaczy partyjnych i państwowych (”ZSRR – nasz wzór i przyjaciel”, „IX plenum KC PZPR”, „II Zjazd PZPR”, „Budowa podstaw socjalizmu”, „Życie i walka towarzysza Bieruta”). W problematyce służby państwowej uwzględniono socjalistyczny stosunek do pracy.

Wykładowcami szkolenia ideologicznego byli: p.o prezesa Stanisław Leśniak, asesor Ryszard Juszkiewicz i asesor Halina Michalewicz.

Szkolenia zawodowe, poza wymienionymi, prowadzili także kierownicy sekretariatów - Antoni Zawodniak i Wacław Orkwiszewski oraz starszy rejestrator Zofia Kazenas.

Akcja odczytowa

Inną formą edukacji prawniczej i popularyzacji prawa w środowisku pozasądowym była akcja odczytowa.

W informacji dla Sądu Wojewódzkiego w Warszawie z roku 1953 wymieniono prelekcję w Zarządzie Powiatowym Związku Młodzieży Polskiej na temat ochrony własności socjalistycznej, którą wygłosił Ryszard Juszkiewicz.

Natomiast ustawa z 20 lipca 1950 roku o Prokuraturze Rzeczypospolitej wyłączyła z systemu sądownictwa powszechnego prokuraturę, przez powołanie nowego organu państwowego - Urzędu Generalnego Prokuratora Rzeczypospolitej Polskiej, który podporządkowano Radzie Państwa.

Organami Generalnego Prokuratora byli prokuratorzy wojewódzcy i powiatowi wraz z podległymi im podprokuratorami i referendarzami.

Do podstawowych zadań prokuratury należało ściganie przestępstw, prowadzenie postępowań karnych, sprawowanie nadzoru nad śledztwami oraz popieranie oskarżenia przed sądami.

Urząd prokuratora w Mławie sprawowali: Jan Berghausen, Antoni Lamperski, Witold Rzewuski, Władysława Romanowska, Władysław Romanowski, Bogdan Serafin, Wiesława Urbanek, Ryszard Próchno, Bożena Sękowska i Kazimierz Bagiński.

Sąd Powiatowy w Żurominie

Z dniem 1 stycznia 1956 roku, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 12 listopada 1955 roku utworzony został powiat żuromiński. W skład nowej jednostki administracyjnej na naszym terenie weszło 11 gromad z powiatu mławskiego, 7 z powiatu sierpeckiego oraz 3 z powiatu rypińskiego.

Powołano Sąd Powiatowy w Żurominie z tymczasową siedzibą w Mławie, który rozpoczął działalność 30 maja 1956 roku. Jego siedziba znajdowała się w gmachu przy ul. Reymonta 3 w Mławie, na drugim piętrze. Prezesem mianowano Ryszarda Juszkiewicza. W takiej formie sąd przetrwał tylko do września 1957 roku, a teren powiatu żuromińskiego włączono do właściwości terytorialnej Sądu Powiatowego w Mławie.

Według sprawozdania za lata 1955-1956, w mławskim sądzie pracowało wówczas trzech sędziów, sześciu urzędników, komornik i dwóch woźnych. Organizacyjnie był sądem dwuwydziałowym (karny i cywilny).

Ponadto, prowadził księgi wieczyste dla powiatów ciechanowskiego, mławskiego, przasnyskiego i żuromińskiego oraz rejestr spółdzielni dla wymienionych powiatów oraz makowskiego.

Według stanu na 15 czerwca 1956 roku w rejestrze tym znajdowało się 320 spółdzielni, z czego 106 były to spółdzielnie produkcyjne.

Księgi wieczyste, jak również rejestr spółdzielni nie były strukturalnie wydzielone, bowiem stwierdzono, że „pracownicy sądowi dokonują odnośnych wpisów w księgach wieczystych poza godzinami urzędowymi”.

Protokół wizytacji tych dwóch działów z 1952 roku, określonych mianem sekcji wskazuje, że wszelkie czynności w tym zakresie wykonywane były przez pracowników wydziału cywilnego, co może świadczyć o dużych trudnościach kadrowych.

Nie były to jednak jedyne problemy. Sąd mieścił się we własnym budynku, który liczył sobie już około 100 lat i nie był przystosowany do pełnionej funkcji.

Dodatkowo sytuację lokalową w 1956 roku komplikowało skupienie w jednym gmachu dwóch sądów, prokuratury, Państwowego Biura Notarialnego i Zespołu Adwokackiego.

Planowana jeszcze w latach trzydziestych budowa nowej siedziby nie doczekała się realizacji. Przeprowadzono w latach pięćdziesiątych tylko bieżące remonty wewnętrzne i zewnętrzne budynku, pozwalające na ciągłość funkcjonowania mławskiego wymiaru sprawiedliwości.

"Trzy lata demokratyzacji prawa..."

Na wstępie przywołana została zasada trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą sformułowana przez Monteskiusza.

Natomiast przedstawione trudności sądownictwa okresu stalinowskiego w kwestii zachowania niezależności od władz ustawodawczej i wykonawczej, okazują się bardzo aktualne i skłaniają do przybliżenia postaci twórcy powojennej reformy — dr Leona Chajna.

Karierę rozpoczął już w 1944 roku, obejmując stanowisko zastępcy ministra sprawiedliwości w Polskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego. Ministrem był wówczas Jan Czachowski (działacz chłopski), ale ponieważ przebywał w szpitalu, faktycznie ministerstwem kierował Leon Chajn.

Sytuacja nie uległa zmianie po powrocie ministra do pracy, gdyż został pozbawiony prawa wydawania decyzji. Kiedy w 1945 roku następowały kolejne zmiany na stanowisku ministra, najpierw Edmund Zalewski potem Henryk Świątkowski, nadal kierującym ministerstwem był dr Leon Chajn.

Wraz z zastępcą prokuratora generalnego Henrykiem Podlaskim, nakazywali sędziom w sprawie orzekanych wyroków, publicznie szkalowali i usuwali ze stanowisk niezawisłych sędziów i prokuratorów, w zamian obsadzali ich stanowiska ludźmi zaufanymi.

W 1947 roku dr Leon Chajn opublikował książkę pt. „Trzy lata demokratyzacji prawa i wymiaru sprawiedliwości”. Tam, ale także w wielu innych publikacjach, przedstawiał zasady i sens wprowadzanych zmian ustrojowych w wymiarze sprawiedliwości.

Stwierdzał, że prawo stanowi zawsze odbicie panującego systemu społeczno-politycznego i wyraża potrzeby klasy i partii panującej. W związku z powyższym, prawnik powinien aktywnie uczestniczyć w jego budowie i służyć opcji politycznej sprawującej władzę.

Musi porzucić wyobrażenie o ponadklasowości prawa i uznać równość wobec prawa za abstrakcję. Służyć temu miała bardzo krytyczna ocena sędziów okresu międzywojennego, jako prawników reakcyjnych, służących interesom klas posiadających.

Postanowienia zawarte w Manifeście PKWN

Prawne uzasadnienie wprowadzanych zmian stanowiły postanowienia zawarte w Manifeście PKWN odnośnie demokratyzacji sądownictwa, budowania jego więzi ze społeczeństwem, szybkości rozstrzygania spraw oraz surowości wyroków wobec wszelkiej opozycji politycznej.

Dlatego wyroki sądowe miały zapadać wbrew ustawom i przepisom prawa, ale w imię społecznego poczucia prawnego.

Zadanie państwa w tym zakresie stanowiło wychowanie prawnika społecznika. Stosowanie norm prawnych przez kadry przedwojenne uznawano za wadę i podstawę braku zaufania politycznego.

Stąd pomysł wprowadzenia przepisów dopuszczających do zawodu sędziowskiego osoby bez odpowiedniego przygotowania (kwalifikacji).

Posłużono się analogią do mianowania robotników i chłopów na wysokie stanowiska w administracji państwowej i gospodarczej. (...)
Andrzej Grochowski, członek honorowy Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej

Pokój sędziowski, pierwszy z lewej Ryszard Juszkiewicz, lata 50 XX wieku
Fot. Archiwum Sądu Rejonowego w Mławie

Gmach Sądu Powiatowego Mławie w latach pięćdziesiątych przed przebudową
Fot. Archiwum Sądu Rejonowego w Mławie

Gmach Sądu Powiatowego Mławie w latach pięćdziesiątych przed przebudową