Sytuacja na rynku pracy w powiecie nowomiejskim

2022-03-01 08:45:12(ost. akt: 2022-03-17 12:14:39)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Rozpoczęcie ścieżki kariery, podjęcie decyzji o edukacji ponadpodstawowej to trudne zagadnienia. Na rynku pracy sytuacja jest bardzo dynamiczna, jednak wiele trendów można przewidzieć. Podpowiadamy jakie jest zapotrzebowanie na zawody w powiecie nowomiejskim.
Co roku w publikacji przygotowywanej przez Urzędy Pracy w całym kraju pn. Barometr zawodów, możemy zobaczyć wyniki badań, które wykorzystywane są przy planowaniu kariery zawodowej (wskazują w jakich zawodach warto się dokształcać, gdyż są najlepsze perspektywy na pracę), przy poszukiwaniu pracy w zawodzie (wskazują jak wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach - gdzie może być łatwiej o pracę), oraz analizę rynku pracy. To ważne dane i cenne narzędzia dla osób poszukujących pracy, chcących się dokształcać lub tych, którzy dopiero zaczynają swoją karierę.

W powiecie nowomiejskim jest nadwyżka ekonomistów i rolników oraz hodowców. W tych zawodach jest najmniej ofert pracy lub wcale. Lista zawodów, w których brakuje pracowników, jest zdecydowanie dłuższa.

Poniższa lista zawodów jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w powiecie nowomiejskim w 2022 r. Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału 2021 r. Sytuacja w niektórych zawodach może się zmienić w zależności od uwarunkowań rynkowych.

Betoniarze i zbrojarze
Brukarze
Cieśle i stolarze budowlani
Dekarze i blacharze budowlani
Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy Farmaceuci
Kierowcy autobusów
Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
Lakiernicy
Lekarze
Magazynierzy
Mechanicy maszyn i urządzeń
Mechanicy pojazdów samochodowych
Monterzy instalacji budowlanych
Monterzy maszyn i urządzeń
Murarze i tynkarze
Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
Operatorzy obrabiarek skrawających
Pielęgniarki i położne
Pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych
Pracownicy przetwórstwa metali
Pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
Ratownicy medyczni
Robotnicy budowlani
Robotnicy obróbki drewna i stolarze Spawacze
Ślusarze

— Sytuacja na rynku pracy w 2022 r. w powiecie nowomiejskim będzie zbliżona do tej z roku 2021. Uwarunkowania na rynku pracy będą nadal powiązane z sytuacją epidemiczną w kraju, ale już nie w tak znacznym stopniu co w latach ubiegłych, gdy skutki pandemii były najmocniej odczuwalne — tłumaczy Tomasz Rafalski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Mieście Lubawskim — W powiecie nowomiejskim najbardziej odczuwalny jest brak pracowników z branży budowlanej i produkcyjnej. Od wielu lat w deficycie utrzymują się te same grupy zawodów tj. np. pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, betoniarze i zbrojarze czy pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych. Pracodawcy, żeby zaspokoić zapotrzebowanie na pracowników na lokalnym rynku pracy będą zatrudniać cudzoziemców. Ze statystyk wynika, że z roku na rok, wzrasta liczba wpisywanych do ewidencji oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Do zawodów deficytowych dołączą zawody z branży medycznej. Niedobory kandydatów na lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych będą wynikać oczywiście z sytuacji epidemicznej, jak i również z nieatrakcyjnych wynagrodzeń. Z prognozy nie wynika, aby w 2022 r. miały pojawić się znaczące nadwyżki pracowników.


Bezrobocie wciąż jest, jakie są jego powody?
Z informacji Powiatowego Urzędu Pracu wynika, że na koniec roku 2021, w powiecie nowomiejskim były 1543 osoby bezrobotne, w tym 934 to kobiety. Miesiąc później, na koniec stycznia 2022 roku, osób bezrobotnych było już 1616 w tym 952 to kobiety. Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Mieście, w styczniu 2022 roku dysponował 368 ofertami pracy. Warto podkreślić, że w minionym roku było 2 639 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom wpisanymi do ewidencji. Oprócz tego 205 osób otrzymało zezwolenia na pracę sezonową. Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Mieście Lubawskim zaznacza, że problemy na rynku pracy w powiecie nowomiejskim to zdecydowanie pandemia, zbyt niskie wynagrodzenie jakie oferują pracodawcy. Brakuje także ofert pracy dla kobiet (pracownik biurowy, pomoc administracyjna). Bezrobocie wśród kobiet spowodowane jest także zbyt małą ilością miejsc w przedszkolach czy żłobku, który jest jeden. Osoby bezrobotne wskazują także trudności komunikacyjne, nie są w stanie podjąć pracy poza miejscem zamieszkania bo po prostu nie mieliby jak do pracy dojechać. Jest też duża ilośc ofert pracy, które nie cieszą się zainteresowaniem, a także przeszkodą jest brak odpowiednich kwalifikacji raz doświadczenia u młodych osób.

Alina Laskowska
a.laskowska@gazetaolsztynska.pl