Powiatowy Urząd Pracy w Giżycku przygotowuje się do obsługi uchodźców z Ukrainy

2022-03-09 15:40:00(ost. akt: 2022-03-09 15:54:38)
Na razie nie zauważamy napływu Ukraińców w naszym urzędzie, choć zdarzają się już pojedyncze osoby - mówi Anna Skass, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Giżycku

Na razie nie zauważamy napływu Ukraińców w naszym urzędzie, choć zdarzają się już pojedyncze osoby - mówi Anna Skass, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Giżycku

Autor zdjęcia: Arch. GG

W związku z wojną na Ukrainie, także do naszego regionu napływają ludzie w poszukiwaniu schronienia. Na razie najważniejsze są dla nich sprawy bytowe, ale urzędy pracy już przygotowują się do obsługi uchodźców, którzy chcieliby podjąć u nas pracę.
- Na razie spokojnie przygotowujemy się do zadań związanych z napływem uchodźców z Ukrainy, którzy zechcą podjąć u nas pracę - mówi Anna Skass, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Giżycku. - Czekamy na wejście w życie specustawy, która ułatwi zasady zatrudniania uchodźców z Ukrainy. Wówczas będziemy mogli rejestrować uchodźców w naszym urzędzie jako osoby bezrobotne czy poszukujące pracy.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. To specjalna i kompleksowa ustawa, która umożliwi wsparcie ukraińskim obywatelom uciekającym przed wojną. Da im m.in. dostęp do polskiego rynku pracy oraz rejestrację w powiatowym urzędzie pracy. Obywatele Ukrainy będą mogli również skorzystać z usług w postaci m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń – na takich samych zasadach jak Polacy.

Wsparcie finansowe mają otrzymać także samorządy, m.in. na realizację dodatkowych zadań w zakresie dostępu dzieci i młodzieży do systemu edukacji czy w kontekście służby zdrowia.


Na razie - jak mówi dyrektor Anna Skass - giżycki PUP nie zauważa napływu Ukraińców w urzędzie, choć zdarzają się już pojedyncze osoby: - Jeśli ich liczba wzrośnie, być może będzie możliwość zatrudnienia dodatkowych osób do obsługi, przede wszystkim tłumaczy z jezykiem ukraińskim - dodaje pani dyrektor.


Obecnie pracownicy PUP w Giżycku obdzwaniają lokalnych przedsiębiorców, proszą o oferty pracy, głównie dla kobiet, bo one razem z dziećmi przede wszystkim trafiły do naszego regionu.

- Myślę, że ta sytuacja, jaką mamy obecnie, nie będzie, niestety, krótkotrwała - przypuszcza Anna Skass. - Ale na tym etapie najważniejsze są sprawy bytowe, intensywnie teraz działa pomoc społeczna i tego typu służby, czas na rozglądanie się za pracą przyjdzie nieco później, ale na pewno musimy być na to przygotowani.

Osoby zainteresowane znalezieniem pracy w Polsce mogą samodzielnie przeglądać oferty pracy w internecie. Jest wiele stron, które takie informacje i oferty pracy gromadzą, powstają także grupy na portalach społecznościowych.
Przypominamy jednocześnie, że Powiatowy Urząd Pracy w Giżycku jest jedyną instytucją w powiecie giżyckim posiadającą kompetencję w koordynowaniu zatrudniania cudzoziemców.

Więcej bezrobotnych kobiet
A jaka jest aktualna sytuacja na lokalnym rynku pracy? Według stanu na koniec lutego 2022 r. w powiecie giżyckim zarejestrowanych było 1533 bezrobotnych. Liczba pozostających bez zatrudnienia zmniejszyła się o 25,9 proc. w porównaniu ze stanem z końca lutego ubiegłego roku.

W końcu lutego liczba zarejestrowanych kobiet wynosiła 858, stanowiąc 56 procent ogółu zarejestrowanych bezrobotnych, tj. o 2,7 pkt proc. więcej niż w końcu lutego 2021 roku.

Spośród bezrobotnych rejestrujących się w lutym 123 osoby nie posiadały prawa do zasiłku (73,6 proc. ogółu rejestrujących się). Na koniec lutego w rejestrach urzędu pozostawało 1236 bezrobotnych bez prawa do pobierania zasiłku, którzy stanowili 80,6 proc. ogółu zarejestrowanych - w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku - ich udział w ogólnej liczbie bezrobotnych zmniejszył się o 4,6 pkt proc.

W lutym PUP w Giżycku dysponował 65 ofertami wolnych miejsc pracy, w tym 25 miejscami pracy subsydiowanej.
Statystyki PUP w Giżycku odnotowały, że w styczniu br. pracowało u nas osiem osób z Ukrainy.

500+ dla stale zmieszkujących
Ukraińcy, którzy na stałe zamieszkują w Polsce mogą otrzymać świadczenie wychowawcze Rodzina 500+. Do wniosku muszą dołączyć dokumenty m.in. potwierdzające legalność pobytu cudzoziemca w Polsce i dostęp do rynku pracy.

N stronie internetowej ZUS ukazały się już pierwsze informacje dotyczące świadczeń ZUS w języku ukraińskim. Na bieżąco publikowane są tam treści dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych.

- Obywatele Ukrainy - rodzice bądź opiekunowie, którzy wraz z dziećmi przekroczyli granicę Polski i przebywają na jej terenie w związku z konfliktem zbrojnym, obecnie nie posiadają karty pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. Dlatego składanie wniosków o świadczenie wychowawcze przez te osoby będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich przepisów prawa – wyjaśnia Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.
KT