3 marca to Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

2022-03-03 12:20:00(ost. akt: 2022-03-03 12:29:43)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Dzień Dzikiej Przyrody ma przypominać o bogactwie dzikiej fauny i flory naszej planety oraz o konieczności przeciwdziałania wszelkim przejawom przestępczości przeciwko dzikiej przyrodzie. Na terenie giżyckiego nadleśnictwa jest blisko 3 tys. ha dzikich lasów.
Światowy Dzień Dzikiej Przyrody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2013 roku, by uczcić światowe bogactwo dzikiej fauny i flory. Celem wydarzenia jest podnoszenie świadomości na temat wartości dzikiej przyrody oraz zagrożeń powodowanych m.in. przez nielegalny handel jej okazami. Data 3 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1973 roku podpisana została Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). W ten sposób ich sprzedaż została w znaczącym stopniu ograniczona. Niestety jednak natura, również w Polsce, nadal musi borykać się z ogromem przeciwności.

Fot. Renata Szczepanik

- Ekosystemy zachowują swój dobry stan wyłącznie wtedy, gdy żyjące w nim gatunki mają się dobrze – podkreślają leśnicy. - Jeżeli zniknie choćby jeden kluczowy gatunek, cały ekosystem może zacząć ulegać pogorszeniu i obumrzeć. Z tego względu działania mające na celu ochronę poszczególnych gatunków muszą być prowadzone jednocześnie z odtwarzaniem całych ekosystemów. Dzika przyroda jest nie tylko w parkach narodowych i rezerwatach, w puszczach i lasach. Ona jest obecna wokół nas -  na sąsiedniej łące, w parku i za naszym oknem. Zastanówmy się w tym dniu i postarajmy się, by dzika przyroda była obecna w naszym życiu częściej, nie jako zagrożenie, lecz ogromna niepowtarzalna wartość.

Fot. Renata Szczepanik


Giżyckie nadleśnictwo wyznaczyło na obszarze swego działania prawie 3 tys. ha leśnych terenów, które mają pozostać dzikie, naturalne, bez ingerencji człowieka. Ponadto w kolejnych latach leśnicy planują zwiększyć te obszary o inne cenne przyrodniczo tereny leśne.

Fot. Renata Szczepanik

- Promujemy zrównoważony model zarządzania lasami i dziką przyrodą, który uwzględnia zarówno dobrostan człowieka, jak i długoterminową ochronę lasów oraz zamieszkujących je dzikich organizmów -– dodają leśnicy. - Pogoda sprzyja pieszym wędrówkom. Wczesną wiosną chętniej odwiedzane są lasy, parki czy dzikie plaże. To dobry moment, by z bliska przyjrzeć się budzącej do życia przyrodzie.
Renata Szczepanik