Giżycka jednostka nad Niegocinem obchodzi 30-lecie straży pożarnej, ale strażacy nie świętują

2022-02-28 14:30:15(ost. akt: 2022-02-28 14:49:12)

Autor zdjęcia: PSP Giżycko

Pożar, powódź, wypadek, a także katastrofy, kataklizmy i... zawsze na miejscu pojawiają się strażacy. Mija 30 lat od powołania państwowej straży pożarnej. W obliczu ukraińskiej tragedii nie czas na świętowanie, ale pamiętamy i doceniamy strażaków oraz druhów z OSP.
30 lat temu - 25 lutego 1992 roku powołany został pierwszy komendant główny Państwowej Straży Pożarnej – został nim generał brygadier Feliks Dela. Od tego czasu straż pożarna przeszła wiele przemian rozwojowych. Poziom przygotowania do działań ratowniczo – gaśniczych zarówno w zakresie wyszkolenia jak i wyposażenia jest oceniany jako jeden z najlepszych na świecie. Ta grupa zawodowa cieszy się od lat nieustannie największym zaufaniem społecznym. Dlatego warto przypomnieć, jak rozwijała się giżycka jednostka nad Niegocinem.

Fot. PSP Giżycko

Jednostka nad Niegocinem

Do 1945 roku giżycka straż pożarna funkcjonowała na zasadach struktur przewidzianych przez prawodawstwo niemieckie. Po zakończeniu II wojny światowej Warmia i Mazury znalazły się w granicach państwa polskiego. Od tego też czasu rozpoczyna się nowy etap giżyckiej straży pożarnej. Już w 1945 roku zorganizowano w Giżycku ochotniczą Straż Pożarną, której pierwszym Komendantem został asp. Rynkiewicz. W tym czasie giżycka OSP przy ul. Armii Czerwonej (dzisiaj Armii Krajowej) liczyła ok. 15 strażaków w tym 2 kierowców. Na wyposażeniu posiadała pompę ręczną na zaprzęgu konnym. Cały czas uzupełniano wyposażenie gaśnicze poszukując sprzętu poniemieckiego. W 1947 roku siedzibę straży przeniesiono na Plac Grunwaldzki już jako Pogotowie Zawodowe Straży Pożarnych. W posiadaniu jednostki znajdował się trzyosobowy samochód typu “Dodge” przystosowany do przewożenia armatury wodnej. Oprócz Komendanta zatrudnionych było 8 strażaków. W roku 1949 rozpoczęto budowę nowej strażnicy przy ul. Białostockiej, którą ukończono w roku 1953. W tej siedzibie straż mieści się do dziś. Dekadę później nastąpiło przekształcenie pogotowia w zawodową straż pożarną, a w 1992 r. powołano Państwową Straż Pożarną.

Fot. PSP Giżycko

Zmiany w ustawach o ochronie przeciwpożarowej i Państwowej Straży Pożarnej uchwalone w 1998 roku zmieniły konstrukcję funkcjonowania nowo powstałej komendy powiatowej. W skład giżyckiej komendy wchodziły 2 jednostki ratowniczo-gaśnicze: w Giżycku i Węgorzewie. 1 stycznia 2002 roku powstało w kraju 7 nowych powiatów, w tym 2 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Utworzono powiaty: węgorzewski i gołdapski, zawężając tym samym granice dotychczasowego powiatu giżyckiego, w którym pozostały gminy: Giżycko, Ryn, Miłki, Wydminy i Kruklanki. W wyniku tych zmian jednostka ratowniczo-gaśnicza PSP w Węgorzewie, mieszcząca się do tej pory w strukturze organizacyjnej Komendy Powiatowej PSP w Giżycku, została przekształcona Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie, tworząc samodzielną jednostkę organizacyjną PSP. Komenda w Giżycku obejmuje swoim zasięgiem teren 5 gmin: Giżycko, Ryn, Miłki, Wydminy i Kruklanki o łącznej powierzchni 1.118 km2. W każdej gminie działa ochotnicza straż pożarna.

Fot. PSP Giżycko

Strażacy... strażakom

Nasi strażacy i druhowie są przy pożarach, wypadkach, tragediach na lądzie i wodzie, w szpitalach… ale też na festynach, jarmarkach, w przedszkolach i szkołach...wszędzie tam, gdzie są potrzebni. Teraz pomagają ukraińskim uchodźcom, na granicy polsko-ukraińskiej, w swoich miastach i wioskach. Pomagają swoim ukraińskim kolegom strażakom doposażając ich w sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz odzież ochronną.
rs