Miej czas na posiłek – skup się na jedzeniu

2022-03-05 16:00:00(ost. akt: 2022-03-03 16:11:54)

Autor zdjęcia: freepik

Żyjąc w ciągłym pędzie nie zwracamy szczególnej uwagi na to co jemy, kiedy, w jakich okolicznościach ani w jakiej ilości. Nie przykładamy też szczególnej uwagi do tego jakich wyborów żywieniowych dokonujemy.
Staramy się przede wszystkim „zapchać”, by głód nie dawał o sobie znać przez jak najdłuższy czas. Skutkuje to przejadaniem się, niestrawnością, bólami brzucha, nudnościami, a także nadmierną masą ciała. W konsekwencji takie zachowania żywieniowe prowadzą do wielu chorób cywilizacyjnych jak np. insulinooporność, cukrzyca czy miażdżyca, a także plagi XXI wieku – otyłości. Niewłaściwy sposób żywienia w nieodpowiedni sposób przyczynia się także do powstawania nowotworów. Jemy przy komputerze, przed telewizorem, czytając gazetę. Warto podkreślić, że jemy bardzo duże ilości, ponieważ nie skupiając się odpowiednio na posiłku przegapiamy moment w którym nasz organizm mówi „stop, nie jedz więcej, mam już dość”.

Nie poświęcamy czasu tylko i wyłącznie na posiłek, ale zajmujemy się wszystkim wokół. Wygospodarowanie 15 minut na jedzenie może wydawać się ciężkie, ale na pewno warto próbować. Oczywiście metodą małych kroków, by się zbyt szybko nie zniechęcić. Metoda małych kroków polega w tym przypadku na wygospodarowaniu czasu (na początek wystarczy nawet 5 minut, a to i tak jest sukces) chociażby na jeden posiłek w ciągu dnia zjedzony z pełną uwagą i w pełnym skupieniu. Praktyka uważności w trakcie konsumpcji jest ogromnie ważna, ponieważ pozwala nam poznać nasze prawdziwe zapotrzebowanie na ilość jedzenia oraz potrzeby organizmu, wynikające zazwyczaj z niedoborów witamin czy minerałów.

Wartym podkreślenia jest to, że gdy w naszym organizmie brakuje składników odżywczych to odczuwamy zapotrzebowanie na produkty, które są w nie bogate.

Na przykład, gdy mamy niedobór magnezu to zwiększa nam się ochota i potrzeba sięgania po czekoladę, banany czy orzechy.

Dzięki niej unikamy przejadania się, które to prowadzi do wielu nieprzyjemnych objawów jak np. uczucie pełności w brzuchu, nudności, zatwardzenia bądź biegunki, ospałość, a niekiedy nawet ból głowy. Dodatkowo jedzenie z uwagą jest wyrazem troski i dbałości o własne ciało, zdrowie i organizm. Taka praktyka przybliża nas do zachowania równowagi i harmonii.

Zatem kiedy nie należy jeść? (O ile oczywiście w danym dniu/danej sytuacji możemy sobie na to pozwolić.)
— podczas pracy przed komputerem – w miarę możliwości warto jest odejść od komputera lub przynajmniej nie zwracać na niego uwagi podczas konsumpcji posiłku.
— podczas oglądania filmu – paczka chipsów zniknie w przeciągu kilku minut, a my nawet nie zauważymy kiedy to się stało.
— podczas czytania prasy – bardzo często możemy zauważyć skłonność do czytania gazety podczas śniadania. Najczęściej po wielu latach wchodzi to w nawyk, choć warto z tego zrezygnować i rozdzielić jedzenie śniadania od przeglądu prasy.
— podczas gotowania – wiadomo, w trakcie przygotowywania posiłków (szczególnie dla większego grona) powinno się ich spróbować, by były po prostu smaczne i dobrze przyprawione. Jednak jest różnica między spróbowaniem łyżki, a zjedzeniem całej chochli. Nawet, gdy poczujemy głód podczas gotowania to lepszym rozwiązaniem jest nałożenie sobie porcji jedzenia na talerz, niż bezgraniczne podjadanie bezpośrednio z garnka. Jedząc z patelni czy innego naczynia nie kontrolujemy porcji, w konsekwencji czego jesteśmy w stanie spożyć dwie lub nawet trzy przeznaczone dla nas porcje.
Dobrym sposobem wszczęcia uważności w konsumpcji jest powolne, pełne spokoju spożywanie posiłków w dni wolne od pracy. Można w domu wprowadzić taką zasadę jak niedzielne, powolne jedzenie śniadania, bez telewizora i telefonów. Nawet jeden posiłek w tygodniu prowadzi do sukcesu w przyglądaniu się swoim wyborom żywieniowym i zmianie nawyków. Małe kroki pomagają osiągać duże cele.

Aleksandra Kobylańska

Obrazek w tresci

Aleksandra Kobylańska – autorka książek z zakresu żywienia i artykułów o charakterze popularnonaukowym, mówca konferencyjny i certyfikowany dietetyk. Twórczyni profilu instagramowego @aleksandrakobylanska, na którym to znajdują się pyszne inspiracje kulinarne oraz treści psychologiczne.