Akcja Drzewa na Fali w obronie starych drzew w centrum Giżycka. Czy dąb i jesion z ulicy Mickiewicza zostaną pomnikami przyrody?

2022-02-14 13:44:17(ost. akt: 2022-02-14 16:36:48)

Autor zdjęcia: facebook.com/drzewanafali

Podczas akcji Drzewa na Fali w Giżycku zebrano 780 podpisów w obronie drzew w centrum Giżycka. Mieszkańcy walczą o dąb szypułkowy i jesion wyniosły. Pokażmy, że zieleń w przestrzeni publicznej naszego miasta jest dla nas ważna! – apelują organizatorzy akcji.
Drzewa na Fali to inicjatywa społeczna mająca na celu nadanie statusu pomników przyrody dwóm drzewom - dębowi szypułkowemu i jesionowi wyniosłemu - rosnącym na terenie placu zabaw pomiędzy ul. Mickiewicza a kinem Fala w centrum Giżycka. Mieszkańcy miasta nad Niegocinem zamierzają chronić starodrzewy, dbać o nowe nasadzenia i pielęgnację miejskiej zieleni. Jak mówią, musi upłynąć wiele lat, nim nowe nasadzenia, uzupełniające wycinki, będą w stanie akumulować wilgoć, dawać tlen oraz cień tak, jak dorosłe, rozłożyste drzewa.

Fot. facebook.com/drzewanafali

Drzewa na Fali

- Tak nazwaliśmy inicjatywę społeczną, której celem jest ochrona, pielęgnowanie zieleni i wzbogacanie Giżycka o nowe nasadzenia – informują na FB organizatorzy akcji. - Nie tylko lepiej i przyjaźniej żyje się w zielonej oprawie, ale również dzięki niej wywiera się wpływ na ochronę klimatu. Występować będziemy o zachowanie dawnych i tworzenie nowych terenów zielonych, służących biologicznej rewitalizacji miasta i dobrostanowi jego mieszkańców. Występujemy o ustanowienie pomników przyrody w mieście.

Giżycczanie zamierzają chronić miejską zieleń, a w szczególności chronić starodrzewy m.in. przed deweloperami.

- Zarówno w kontekście globalnych zmian klimatycznych, jak również w imię dobrego, przyjaznego człowiekowi życia w naszym mieście rodzinnym, musimy pohamować owo „oddrzewianie” Giżycka i ratować za wszelką cenę przede wszystkim zachowany do tej pory starodrzew oraz tereny zielone, którym zagrażają ambicje deweloperskie – przekonuje Wojciech Marek Darski, lokalny poeta, publicysta, animator kultury, współzałożyciel giżyckiego Stowarzyszenia „Wspólnota Mazurska”. - Cel ten chcemy realizować za pomocą szerokiej koalicji społecznej Giżycczan na rzecz ustanawiania nowych pomników przyrody w mieście – w pierwszej kolejności dwóch około 150-letnich drzew (dębu i jesiona) na placu zabaw między ul. Mickiewicza i Kinem „Fala” – oraz zachowania dawnych i tworzenia nowych terenów zielonych, służących biologicznej rewitalizacji miasta i dobremu samopoczuciu jego mieszkańców.

Fot. facebook.com/drzewanafali

Dąb i jesion pomnikami przyrody

Z uwagi na wysoką wartość przyrodniczą i kulturową drzew, mieszkańcy zawnioskowali o uznanie ich za pomniki przyrody. Jak twierdzą oba drzewa charakteryzują się dobrą kondycją zdrowotną i brakiem zauważalnych uszkodzeń. Drzewa wymagają jedynie zabiegów pielęgnacyjnych.

- Objęte wnioskiem drzewa cechują duże walory estetyczne i krajobrazowe, które wyróżniają je wśród miejskiego drzewostanu – uzasadniają inicjatywę giżycczanie. - Rosną one na terenie skwerku tworzącego zieloną enklawę w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego centrum miasta Giżycka, w pobliżu placu Grunwaldzkiego i budynku dawnego kina Fala, Kościoła Ewangelickiego. W centralnej części skweru rośnie jesion wyniosły, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie dąb szypułkowy. Drzewa te wraz z całym skwerkiem stanowią integralny element śródmiejskiego krajobrazu Giżycka. Oba drzewa objęte wnioskiem spełniają zarówno kryteria ilościowe jak i jakościowe pozwalające uznać je za pomniki przyrody. Cechują je rozłożyste konary tworzące szeroką, pełną koronę zapewniającą latem cień. Wraz z towarzyszącą im zielenią skwerku, tworzą cenny fragment miasta o dużej wartości ekologicznej oraz potencjale rekreacyjnym.
Urzędnicze procedury

Radni popierają mieszkańców

Zbiórkę podpisów pod petycją do rady miejskiej przeprowadzono online. Zebrano 780 podpisów. Wniosek o uznanie drzew za pomniki przyrody wraz z petycją został złożony w urzędzie miasta 2 lutego.

- Teraz urząd musi uruchomić swoje procedury weryfikacji wniosku, które - mamy wielką nadzieję - zakończą się przygotowaniem projektu uchwały – informują organizatorzy akcji Drzewa na Fali. - Wówczas odbędzie się głosowanie na sesji rady miasta.

Okazuje się, że po dwóch tygodniach złożenia dokumentów w urzędzie, nie wszyscy radni wiedzą o wniosku i petycji mieszkańców broniących stare drzewa w mieście.

- Wniosek wraz z petycją trafił do burmistrza – informuje Andrzej Szocik, przewodniczący komisji skarg wniosków i petycji w radzie miejskiej. - W najbliższym czasie, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie naszej komisji. Autorzy wniosku zostaną zaproszeni. Wstępnie nikt z członków komisji nie zgłasza uwag ani sprzeciwu. Popieramy postulaty mieszkańców.

W środę, 23 lutego wnioskiem inicjatywy społecznej Drzewa na Fali oraz petycją o ustanowienie dębu i jesiona pomnikami przyrody zajmie się rada miejska.
Renata Szczepanik