Dzika przyroda bez ingerencji leśników. Rozpoczęły się konsultacje społeczne w giżyckim nadleśnictwie.

2022-02-14 13:11:27(ost. akt: 2022-02-14 13:12:38)
Las Miejski

Las Miejski

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Do 17 marca trwają konsultacje społeczne w sprawie leśnych terenów Nadleśnictwa Giżycko, które mają pozostać nienaruszone czyli w naturalnym stanie. Nadleśnictwo wytypowało ponad 2,7 tys. ha takich lasów.
Nadleśnictwa, w tym również leśnicy z Giżycka, prowadzą konsultacje społeczne w sprawie wyznaczenia terenów, gdzie ma pozostać naturalny las. Zgodnie z Krajowym Standardem Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC w Polsce chroniona jest różnorodność biologiczna i wartości z nią związane takie jak zasoby wodne, gleby, rzadkie i nietrwałe ekosystemy oraz walory krajobrazowe, co w rezultacie utrwala ekologiczne funkcje lasu. Dlatego też obowiązkiem nadleśnictwa jest oznaczenie tzw. ekosystemów referencyjnych.

- Nadleśnictwo wyznacza, zachowuje i zaznacza na mapach ekosystemy referencyjne – informują leśnicy. - Jako ekosystemy referencyjne w pierwszej kolejności wyznaczane są powierzchnie w stanie naturalnym lub maksymalnie zbliżonym do naturalnego. Takie obszary, stosownie do ich planów są pozostawione bez ingerencji w naturalnym stanie.

Nadleśnictwo Giżycko to ponad 25 tyś. ha wielofunkcyjnych obszarów leśnych położonych w samym centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Teren ten stanowi zlepek bardzo urozmaiconej mozaiki ekosystemów, będących środowiskiem życia licznych gatunków roślin i zwierząt. Do 17 marca trwają konsultacje społeczne w sprawie leśnych terenów Nadleśnictwa Giżycko, które mają pozostać nienaruszone czyli w naturalnym stanie. Nadleśnictwo wytypowało ponad 2,7 tys. ha takich lasów. W ekosystemach referencyjnych Nadleśnictwo nie może pozyskiwać między innymi drewna. Łącznie powierzchnie wyznaczone dla celów ochrony bioróżnorodności są nie mniejsze niż 10% powierzchni certyfikowanej.

- Wybór obszarów leśnych objętych ochroną będzie prowadzony w oparciu o rozpoznanie kluczowych walorów biologicznych między innymi poprzez konsultacje z jednostkami naukowymi, organizacjami przyrodniczymi oraz samorządami – informują giżyccy leśnicy. – Nadleśnictwo Giżycko wyznaczyło obszary lasów, które pozostaną dzikie, w stanie naturalnym, czyli całkowicie wyłączone z gospodarowania. To prawie dwanaście procent nadleśnictwa.

Aktualna mapa i wykaz obszarów referencyjnych na terenie zarządzanych przez Nadleśnictwo Giżycko znajdują się na stronie internetowej nadleśnictwa: https://gizycko.bialystok.lasy.gov.pl/ref


Wszyscy zainteresowani udziałem w konsultacjach mogą składać uwagi i wnioski w terminie do dnia 17.03.2022 roku na adres mailowy Nadleśnictwa Giżycko gizycko@bialystok.lasy.gov.pl z podaniem tematu „Konsultacje REF”.
rs