W "Piątce" wiedzą wiele o bezpiecznym necie

2022-02-10 20:45:33(ost. akt: 2022-02-10 21:00:08)
Antek właśnie tworzy grafikę na temat bezpiecznych zachowań w sieci

Antek właśnie tworzy grafikę na temat bezpiecznych zachowań w sieci

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

W Szkole Podstawowej nr 5 obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. To pretekst, by uświadomić i przypomnieć uczniom, jakie zachowania w globalnej sieci są pożądane, a jakie mogę sprowadzić na nie niebezpieczeństwo.
Dzień ten wprawdzie przypadał na wtorek 8 lutego, ale w „piątce” rozciągnięto go na cały tydzień. Z tej okazji klasy 7 i 8 przygotowują prezentacje o bezpieczeństwie w internecie lub grę – animację w środowisku Scratch. Klasy 4 i 5 mają wybór: plakat lub grafika. Maluszki z klas 1 – 3 przygotowują hasła, plakaty i komiksy o bezpiecznych zachowaniach w sieci.


– Dzieci wiele wiedziały na ten temat, bo cyklicznie mają o tym lekcje – mówi Anna Waszelewska, koordynator programu Dzień Bezpiecznego Internetu i nauczycielka informatyki w Szkole Podstawowej nr 5. – Mają też co roku pogadanki na godzinach wychowawczych o bezpiecznym poruszaniu się po internecie.

– Nie wolno wierzyć obcym ludziom napotkanym w internecie, nawet jeśli mówią, że chcą się z nami zaprzyjaźnić – mówi nam Antek z klasy IV B, w której przyglądaliśmy się tworzeniu tematycznych grafik.

A jego koleżanka z klasy, czyli Maja, dodaje, że najlepiej samemu, bez rodziców nie robić żadnych zakupów w internecie. Natasza z kolei zwróciła uwagę na dobre aspekty internetu: – Można sprawdzić, jak się pisze jakieś słowo. Albo coś sprzedawać w internecie, jak mój tata.

Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl