Dietetyczka radzi: Wyznacz cel, by osiągnąć efekt

2022-01-29 10:00:00(ost. akt: 2022-01-26 12:42:31)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne: Aleksandra Kobylańska

Chęć zrzucenia kilku zbędnych kilogramów jest celem, jednak, fajnie by było, gdybyśmy byli bardziej precyzyjni w swoich zamiarach. Konkretne wyznaczenie swoich planów, pomaga w utrzymaniu motywacji, która bywa ulotna. Wyznaczanie celów oczywiście dotyczy wszystkich aspektów życia, a nie tylko odchudzania. Cele i plany są ważne zarówno w sferze prywatnej (dotyczącej na przykład zdrowia, aktywności fizycznej czy żywienia), jak i zawodowej (rozwój, realizacja nowych projektów, awanse w pracy).
Precyzyjne cele dotyczące odchudzania:

Każdy cel powinien być osadzony w pewnych, konkretnych ramach czasowych. Sam zamiar zrzucenia 20 kilogramów to zdecydowanie za mało, by osiągnąć upragniony efekt. Te 20 kilogramów należy rozbić w czasie (co również zwiększa motywację i chęci do zmagań z dietą). Możemy tę wagę rozbić w następujący sposób:
— w ciągu miesiąca schudnę 3 kilogramy (01-28.02.2022)
Gdy nam się powiedzie i schudniemy, te 3 kilogramy to możemy przejść do następnych zamiarów.
— w marcu 2022 roku schudnę 4 kilogramy.
Krótsze cele są pod względem psychicznym dużo łatwiejsze do osiągnięcia, zwiększają naszą satysfakcję i pchają do dalszych zmagań. Wyżej wymienione przykłady pomagają uniknąć frustracji, która nadzwyczaj często się pojawia, przy źle sprecyzowanych pragnieniach.

Cele powinny być również realne:
Nawet w przypadku, gdy mamy do zgubienia 20 kilogramów powinniśmy wyznaczać sobie taki zakres czasowy i wagowy, jaki będziemy w stanie osiągnąć. Logicznym powinno być to, że nie schudnie się 10 kilogramów w miesiąc, nawet z pomocą „magicznych tabletek” (pamiętajmy o tym, że coś takiego, jak niesamowite kapsułki nie istnieje, producentom takich specyfików zależy tylko na zarobieniu dużych ilości pieniędzy, korzystając z niewiedzy konsumentów) wyczerpujących treningów czy samej sałaty. Odchudzanie to proces, który wymaga czasu. Nikt z nas nie przytył w tydzień ani nikt w tydzień nie schudł. Dlatego warto rozłożyć sobie sumę kilogramów do zrzucenia w czasie. Według zaleceń, tygodniowo powinno się tracić 0,5-1kg, musimy jednak pamiętać, że mogą się zdarzać również takie tygodnie w których waga nie spadnie lub spadek ten będzie nieznaczny.
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki, możemy założyć spadek 1 kilograma w ciągu miesiąca. Gdy waga wskaże nam większa ilość zrzuconych kilogramów, niż jeden to będziemy w euforii, i jeszcze mocniej będzie nam się chciało walczyć z następnymi.

Cel musi być w zgodzie z samym sobą:
Cel powinien być nasz i tylko nasz. Często możemy „zapożyczyć” pragnienia od siostry, koleżanki, sąsiadki albo, co gorsza ktoś nam je może wmawiać. To my sami powinniśmy się utożsamiać z naszym zamysłem, chcieć go osiągnąć i do niego dążyć. W pracy dietetyka można spotkać się z przypadkami, gdzie to żona chce odchudzić męża, matka dziecko itp. - niestety, ale to się nie sprawdzi. Próbując robić coś na siłę, z potrzeby zadowolenia drugiej osoby szybko utracimy motywację. Chęć podjęcia próby z odchudzaniem (jak i z każdą inną rzeczą) musi być naszą potrzebą i wynikać z naszej inicjatywy. Sami musimy ustalić sobie cel i kierować się w stronę jego realizacji.

Cel musi być naszym pragnieniem:
Wyznaczanie celu na podstawie tego, że inni też tak chcą, też to robią, też dążą w tym kierunku nie ma sensu. Taki cel jest wyimaginowany i najczęściej zupełnie nam niepotrzebny. Robienie czegoś na siłę jest gorsze niż nierobienie niczego. To zwykła strata czasu. Nie powinniśmy podejmować aktywności fizycznej w postaci basenu tylko dlatego, że wszystkie nasze koleżanki na niego chodzą, chyba, że on rzeczywiście sprawia nam frajdę i nie chodzimy tam z przymusu. Jednak wszystkie rzeczy robione wbrew sobie lub podążając za modą prędzej czy później sprawią, że utracimy motywację nie tylko do tego zadania, ale też do innych wokół. Należy świadomie określać swoje plany, by osiągać wymarzone efekty.

Aleksandra Kobylańska

Aleksandra Kobylańska – autorka książek z zakresu żywienia i artykułów o charakterze popularnonaukowym, mówca konferencyjny i certyfikowany dietetyk. Twórczyni profilu instagramowego @aleksandrakobylanska, na którym to znajdują się pyszne inspiracje kulinarne oraz treści psychologiczne.

Obrazek w tresci