Piąta fala koronawirusa. Rząd wprowadza pracę zdalną w urzędach

2022-01-19 19:45:52(ost. akt: 2022-01-19 19:56:47)

Autor zdjęcia: Ministerstwo Zdrowia

Dziś zdiagnozowano ponad 30 tys. nowych zakażeń. W przyszłym tygodniu możemy mieć ich powyżej 50 tys. Rząd wprowadza pracę zdalną w administracji publicznej.
Obserwujemy wzrost liczby zakażeń, a powiat szczycieński przoduje w statystykach. W powiecie wykonano wczoraj 214 testów z czego 51 miało wynik pozytywny. Liczba zakażeń gwałtownie wzrasta.

Z dnia na dzień lawinowo przybywa nowych zakażeń. W poniedziałek mieliśmy ich 10,4 tys., we wtorek już 19 tys., a w środę 30 586 osób z pozytywnym wynikiem. Na Warmii i Mazurach jest podobnie. Na początku tygodnia zdiagnozowano 260 zakażeń, we wtorek 741, a w środę już 1034. To są fakty, z którymi trudno dyskutować. Tylu zakażeń nie mieliśmy w trakcie całej czwartej fali. I to, że czujemy już oddech piątej fali, mogą świadczyć decyzje ministra zdrowia. W poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił, że nie będzie żadnych nowych obostrzeń, choć ministerstwo szykuje się na czarny scenariusz. Poinformował, że do regionów, gdzie obecnie jest najwięcej zakażeń, zostaną wysłane maseczki. Z kolei w środę szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie obowiązkowej pracy zdalnej w administracji publicznej. W najbliższych dniach zostanie przygotowane odpowiednie rozporządzenie.

— Rozporządzenie epidemiczne nałoży obowiązek pracy zdalnej na wszystkich pracodawców administracji publicznej z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli w tradycyjnym modelu pracy — wyjaśnił Adam Niedzielski, minister zdrowia. — Chciałbym zaapelować do wszystkich pracodawców w Polsce, do wszystkich osób odpowiedzialnych za organizację pracy w zakładach pracy o to, żeby w miarę możliwości, na ile to jest w poszczególnych branżach możliwe, by ta praca zdalna znowu stała się standardem.

— Z taką dynamiką zakażeń nie mieliśmy do tej pory do czynienia — przyznał Adam Niedzielski. — Jeżeli te trendy by się utrzymały, w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z ponad 50 tys. zakażeń. To sytuacja, która stanowi ryzyko dla wydolności systemu opieki. Omikron stał się faktem, stanowi już ponad 20 procent wszystkich zakażeń. Sytuacja jest dramatyczna.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami, które pozwolą wykonać test na COVID-19 w każdej aptece. Z tej możliwości można byłoby skorzystać na przykład w przypadku gorszego samopoczucia — tak by upewnić się, że nie jest ono wynikiem zakażenia koronawirusem.

— Oprócz tego, w ramach opieki przedszpitalnej, prowadzonej na poziomie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli lekarzy rodzinnych, będziemy chcieli zmienić procedurę prowadzenia pacjenta (...). W tej chwili obowiązek po stronie lekarza rodzinnego dotyczy wykonania teleporady. Będziemy chcieli, żeby w pewnej grupie wiekowej ten obowiązek absolutnie był skojarzony z bezpośrednią wizytą, koniecznością bezpośredniego badania — tłumaczył Adam Niedzielski.

Trwają też prace nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny. Ministerstwo bierze pod uwagę wskazania ekspertów mówiące o tym, że okres między zakażeniem a pierwszymi objawami, czyli okres inkubacji wirusa, jest bardzo krótki.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dorota #3088364 19 sty 2022 21:43

    Która fala zmiecie tego popaprańca z urzędu?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz