Świat Wiedźmina

2022-01-18 20:33:24(ost. akt: 2022-01-18 21:01:16)
Mapa wiedźmińskiego świata

Mapa wiedźmińskiego świata

Autor zdjęcia: Zakład Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego

 
Kto nie zna Wiedźmina? Proza Andrzeja Sapkowskiego od lat zachwyca miłośników fantastyki na całym świecie, a od premiery gier o Geralcie z Rivii, polskiego studia CD Project Red, fanów przybywa w postępie geometrycznym. Trzecia część zatytułowana “Wiedźmin 3: Dziki Gon” stała się globalnym hitem i wypromowała Wiedźmina na świecie. Serial “Wiedźmin” pobił rekord popularności i został najchętniej oglądanym serialem Netflixa w historii. W miesiąc od premiery obejrzało go aż 76 milionów użytkowników!
 
…Ale gdzie to wszystko się dzieje? Gdzie jest Kaer Morhen – wiedźmińskie siedliszcze? Gdzie leży Wyzima? – stolica Temerii, w której Geralt walczył ze strzygą w pierwszym opowiadaniu łódzkiego pisarza. Jak daleko jest z Archipelagu Skellige do Cintry? Na wszystkie te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi na tej mapie. Pozwoli Wam prześledzić losy bohaterów, zrozumieć geopolitykę Królestw Północy i topografię kontynentu.
 
Mapa wiedźmińskiego świata inspirowana dziełami Andrzeja Sapkowskiego zawiera obiekty wspomniane we wszystkich dziełach: książkach, serialach, grach i komiksach. Zamieszczono również wiele nazw i obiektów geograficznych wymyślonych na potrzeby uzupełnienia mapy. Ogólny układ państw, pasm górskich i głównych rzek jest spójny z mapami opracowanymi do tej pory przez fanów. Jest to jednak pierwsza tak szczegółowa mapa dokładnie przedstawiająca rzeźbę terenu, przebieg granic i rzek, położenie wysp i lokalizację miast sklasyfikowanych według liczby mieszkańców.
 
Mapa powstała w ramach  projektu badawczego oraz edukacyjnego z zakresu edukacji kulturalnej pt. "GEOGRAFICZNO-POLITYCZNY ATLAS POLSKI. POLSKA W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM: PERSPEKTYWA 2022". Projekt realizowany jest przez Zakład Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Biura Programu Niepodległa ze środków
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten jest kontynuacją projektu finansowanego w latach 2015-2018 przez Narodowe Centrum Nauki, którego efektem był "GEOGRAFICZNO-POLITYCZNY ATLAS POLSKI. POLSKA W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM", nagrodzony w 2019 roku trzecią nagrodą w kategorii „atlasy” podczas 29 Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej (ICC2019) / Międzynarodowej Wystawy Map w Japonii.
Projekt został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022
www.atlas2022.uw.edu.pl