Styczeń, a temperatury listopadowe. Czy to dobrze? [SONDA]

2022-01-18 09:13:49(ost. akt: 2022-01-18 09:22:34)
Tak wygląda "typowy" styczeń

Tak wygląda "typowy" styczeń

Autor zdjęcia: Kamil Onyszk

Styczeń to najzimniejszy miesiąc w roku. Tak przynajmniej wynika z wieloletnich statystyk. Synoptycy zapowiadają, że do końca miesiąca prawdziwa zima nie wróci. Czy to źle? Na pewno oszczędzimy na ogrzewaniu.
Prognozy do końca miesiąca nie zapowiadają nadejścia prawdziwej mroźnej zimy. Temperatura minimalna w nocy wyniesie -4°C, a dobowa będzie oscylowała koło 0°C. To dość rzadka sytuacja, bo styczeń to statystycznie najzimniejszy miesiąc w roku, kiedy przeważają dwucyfrowe mrozy.

- W styczniu zawsze było zimno, a pamiętam jak było -30°C – opowiada Tomasz. – W tym roku jest dziwnie, bo w Warszawie była nawet styczniowa burza z piorunami – dodaje.

Co to oznacza dla nas?

- Taka zima mnie cieszy. Dzięki temu, że jest ciepło oszczędzam na ogrzewaniu. Może oszczędzam to za dużo powiedziane, bo wszystko podrożało, ale zużywam znacznie mniej węgla niż przed rokiem. Za mroźną zimą nie tęsknię – powiedziała Jolanta.

- Trochę się martwię, czy nie będzie za dużo robactwa wiosną. Sroga zima regulować powinna liczbę szkodników, jak ślimaki, komary czy inwazyjne rośliny i może być nieciekawie wiosną – powiedział Krzysztof.

- Niestabilna pogoda niepokoi. Ciepła zima przyspieszy wegetację roślin, ale wiosna też potrafi zaskoczyć i zmrozić świeże liście czy kwiaty, a to przełożyć się może na zbiory i ceny żywności – niepokoi się Janusz.

- Nie trzeba tak często skrobać szyb w samochodzie, nie ma problemów z odpaleniem silnika, pasuje mi taka pogoda – cieszy się Wiesław, zawodowy kierowca.

Czy zatem „ciepła” zima komuś przeszkadza? Na pewno miłośnikom sportów zimowych. Czasem jest za ciepło na otwarcie lodowiska, a brak śniegu uniemożliwia jazdę na sankach czy zbudowanie bałwana. Dodatkowym problemem są bardzo śliskie i niebezpieczne drogi. Marznące opady deszczu lub śniegu z deszczem stwarzają poważne zagrożenie dla kierowców. Zdarza się, że czarna nawierzchnia jest pokryta warstwą lodu, o czym przekonujemy się dopiero podczas hamowania.

Statystycznie dochodzi za to do mniejszej liczby wypadków z udziałem dzikich zwierząt, bo rzadziej wychodzą z lasów w poszukiwaniu jedzenia, gdy brak śniegu.

Czy zatem „ciepła” zima jest w porządku, czy raczej nie? Ciekawi jesteśmy Waszego zdania. Zachęcamy do udziału w sondzie.

oko

Czy cieszy Cię "ciepła" zima?
Zdecydowanie tak!
61.54%
Zdecydowanie nie!
38.46%
Nie mam zdania
0%