Zapytaj specjalistkę: Choroba afektywna dwubiegunowa

2022-01-18 07:00:00(ost. akt: 2022-01-16 20:19:57)
Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

To choroba psychiczna wywodząca się z zaburzeń nastroju. Epizody manii i depresji mogą występować na przemian. Choroba często zaczyna się od depresji. Pacjenci opisują to uczucie, jako wpadanie w otchłań bez dna, która wciąga z tak wielką siłą, że nie można z nią walczyć. Ta potężna siła sprawia, że człowiek zapada się.
Może przesiadywać całe dnie na łóżku z poczuciem odrętwienia i bezsilności. Nie ma siły żeby umyć się, czy ubrać. Towarzyszy uczucie smutku, płaczliwości i pustki. Wszystko co cieszyło przestaje cieszyć, każdy dzień staje się bez znaczenia. Można zacząć przybierać mocno na wadze, albo przeciwnie zaczynać chudnąć. Można cierpieć na bezsenność lub spać nadmiernie. Pojawiają się uczucia rozdrażnienia, przytłoczenia, spowolnienia, wściekłości i rozpaczy. Energia ulatuje, jest się zmęczonym każdego dnia. W epizodzie depresji człowiek czuje się bezwartościowy i ma poczucie winy.

Nie potrafi się skoncentrować. Jest niezdecydowany. W chorobie afektywnej dwubiegunowej po fazie depresji, która może trwać kilka tygodni, a niekiedy miesięcy, rozpoczyna się mania, jest to naturalna obrona przed depresją. Nastrój ożywia się, następuje pobudzenie i przyspieszenie wszystkich aktywności. Można nie spać kilka dni i jest siła. Człowiek czuje, że może wszystko, jest wielki, ma silne poczucie własnej wartości. Mówi bez przerwy, zamęcza innych swoim gadaniem. Nie nadąża wypowiadać swoich myśli.

Jest w ciągłym ruchu, nadpobudliwy, nie umie skupić uwagi. Jak wybierze sobie jakiś cel to nie odpuszcza. Np. może nagle stwierdzić że zaraz jedzie do Ameryki i wydaje na to wszystkie pieniądze i rzeczywiście tak robi. Jego działania są chaotyczne, niebezpieczne w skutkach i szaleńcze. Nierozsądne zakupy, inwestycje, alkohol, seks ryzykowny, hazard, podpisywanie nierozważnych umów, strata majątku. Zachowania w trakcie choroby powodują znaczące utrudnienia w życiu rodzinnym i zawodowym. W tej chorobie często występuje psychoza. Epizody manii i depresji mogą wystąpić także przejściowo do 4 tygodni po porodzie.

Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Terapeuta Medycyny Chińskiej w tr.spec.
Zielarz-fitoterapeuta, Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu


Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.