Ptasia grypa realnym zagrożeniem

2021-11-26 10:19:54(ost. akt: 2021-11-26 10:24:45)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

W ostatnim czasie Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o znacznym pogorszeniu się sytuacji epidemiologicznej w zakresie występowania zakażeń wirusami HPAI, zarówno w Polsce, jak też całej Europie.
Dobrze pamiętamy, jak kilka miesięcy temu wirus ptasiej grypy pojawiał się w hodowlach na terenie powiatu iławskiego. Trzeba było zutylizować wtedy tysiące ptaków. Teraz trzeba zrobić wszystko, aby sytuacja się nie powtórzyła.

W związku z tym konieczne jest zintensyfikowanie monitoringu biernego u dzikich ptaków, skoncentrowanego na grupach ryzyka – głównie gęsi, łabędzie, kaczki, ptaki drapieżne.

— Aktualnie, do dnia 24 listopada, w powiecie iławskim nie wystąpiły
ogniska grypy czy też podejrzenia tej choroby zarówno u drobiu jak też
u ptaków dzikich — mówi Małgorzata Kalitowska, powiatowy lekarz weterynarii w Iławie — W związku z zagrożeniem jej wystąpienia przeprowadzane są przez Inspekcję Weterynaryjną wzmożone kontrole bioasekuracji na fermach drobiu. Zostało też wydane Rozporządzenie nr 88 Wojewody Warmińsko - Mazurskiego z dnia 22 listopada 2021 r. w sprawie zasad utrzymywania drobiu na terenie województwa warmińsko - mazurskiego.

W związku z zagrożeniem chorobą w dniu 23 listopada 2021r. Wojewoda Warmińsko-Mazurski wydał rozporządzenie nr 88/2021 w sprawia zasad utrzymywania drobiu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Nakazuje się utrzymywanie drobiu w zamknięciu m.in. na terenie gminy Lubawa i gminy Iława.



W/w rozporządzenie zostało w dniu podpisania, tj. 22 listopada br. przekazane do rozpropagowania do samorządów, lekarzy weterynarii, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, ARiMR oraz Izby Rolniczej. Ponadto pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii prowadzą aktualnie kontrole w gospodarstwach komercyjnych utrzymujących drób.

red.al
lubawa@gazetaolsztynska.pl