Rodzice dostaną 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko

2021-11-22 11:20:29(ost. akt: 2021-11-22 11:28:59)

Autor zdjęcia: żródło: Pixabay

Sejm przyjął ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Oznacza to, że rodzice dostaną na drugie i kolejne dziecko 12 tysięcy złotych. W ten sposób rząd chce walczyć z niżem demograficznym. Kiedy pierwsze pieniądze trafią do rodziców?
Jednym z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12 do 36 miesiąca życia. Wynosić będzie ono 12 tys. zł. Podstawowym założeniem programu jest częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem, ale to rodzice zadecydują, na co konkretnie przeznaczyć pieniądze. Wybiorą też sposób pobierania świadczenia — po 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok.

Według zapisów ustawy, wniosek do ZUS-u o przyznanie świadczenia trzeba będzie złożyć najwcześniej na 90 dni przed ukończeniem przez dziecko 12 miesiąca życia, a najpóźniej 30 dni po tym fakcie.

Zdaniem Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, program ma poprawić dzietność i warunki wychowania dzieci. — Jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi Polska i Europa, jest wyjście z pułapki niskiej dzietności. Ten dokument oparliśmy na przeprowadzonych badaniach i analizach — powiedziała Marleny Maląg.

Waldemar Kozłowski, ekonomista z UWM, uważa, że dodatkowe pieniądze od rządu nie sprawią, że nagle zacznie rodzić się więcej dzieci. Wskazuje na przemiany społeczne i kulturowe, które zaszły. To one stanowią barierę w decydowaniu się na potomstwo. — Młodzi żyją dziś inaczej. Założenie rodziny nie jest dziś jedyną słuszną drogą. Dodatkowe świadczenia rodzicom się przydadzą, ale nie zwalczą niżu demograficznego — mówił w rozmowie z nami.

Co zrobić, żeby otrzymać świadczenia z tego programu?

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy będzie można złożyć wyłącznie online za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Starać się o nie mogą także osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu z wnioskiem o jego adopcję

Prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwało także rodzicom na drugie i kolejne dziecko, które ukończyło 12. miesiąc życia i nie ukończyło 36. miesiąca życia przed dniem 1 stycznia 2022 r. Na takie dziecko rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał proporcjonalnie za okres od 1 stycznia 2022 r. do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko kończy 36. miesiąc życia.

Realizacją Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli prowadzeniem postępowania w sprawie przyznania świadczenia i jego wypłatą, zajmie się ZUS.

Rodzinny kapitał opiekuńczy nie będzie miał wpływu na inne świadczenia: "Rodzina 500 plus", "Dobry start", świadczenia rodzinne czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego. RKO nie będzie miało także wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej czy do dodatków mieszkaniowych. Świadczenie przyznane zostanie bez względu na dochód w danej rodzinie.

Sejm przyjął ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Rozwiązanie wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

A my przypominamy, że wnioski o wypłatę szkolnej wyprawki z programu "Dobry start" można składać tylko do końca listopada .

Aleksandra Tchórzewska
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3081993 23 lis 2021 07:13

  Ja nie mam dzieci ani żony ale zaglosuje bo w TVP mowili że jest coraz lepiej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Dorota #3081970 22 lis 2021 21:03

  Jestem beneficjentem np 500+, ale nie zagłosuję już na plusy. Dosyć rozdawnictwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Dorota #3081960 22 lis 2021 20:56

  "Wysokie podatki i nadmiar regulacji – zniechęca ludzi do podejmowania działalności. Dokładnie ten sam mechanizm niszczy mężczyzn i rodzinę. Gdyby nie państwo, które pozbawia mężczyznę pieniędzy i możliwości opiekowania się rodziną (bo tak należy widzieć „ochronę” kobiet, jaką zapewnia państwo), problem by nie istniał. Należy zlikwidować zastępczego męża w postaci „Pana Państwo”, z którym mężczyźni muszą konkurować i z którym nie mają szansy na dłuższą metę wygrać – przekonuje Warszawski"

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. magda #3081888 22 lis 2021 12:59

  Jakie my-podatnicy mamy niewyobrażalne szczęście że czuwają nad nami politycy, ci z lewa i ci z prawa. Nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy pobierałabym wypłatę kilkadziesiąt % wiekszą ale za to bez składek ZUS, bez składek na NFZ, bez 500+, płacąc przy tym mniejsze podatki - koszmar! Nie wiem jak miałabym dysponować takimi środkami! Dziękuję Wam, politycy, że dzięki Wam nie muszę się martwić swoimi pieniędzmi, Wy wiecie najlepiej czego mnie i mojej rodzinie jest potrzebne. Super! 12 tyś to fajna kasa. Nic to że inflacja, że stopy procentowe idą w górę, że będę płaciła kilkaset zł więcej miesięcznej raty. Najważniejsze byście żyli wiecznie drodzy politycy, polaryzowali społeczeństwo i łupili nas ze wszystkich stron podatkami, nasi najwyśmienitsi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz

 5. Za -torzak #3081887 22 lis 2021 12:52

  Głąby pisowskie kupują ludzi forsą i to nie swoja bo jej nie mają a przyrost mały bo umierają ludzie chorzy nie na covid,Nie ma miejsc w szpitalach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz